vivatisCZ

Proč se Arabové, Turci, Romové atd. řadí do Europoidní rasy?

Přeci jenom jsou tmavý a mají i černé oči, vlasy atd.

Nejlepší odpověď
annas

Původ slova rasa není přesně zjištěn. Může být obměnou arabského slova ras – hlava, počátek, kořen. Existuje však také možnost druhá, že tento termín pochází z italského razza, což znamená kmen.

Jak se řadí do jednotlivých ras, se dovíte v závěru. Další podrobnosti v práci, tj. v odkazu. Ze tří možností přichází v úvahu právě ta europoidní.

http://is.muni­.cz/th/156108/fsps_b/ba­kalarska_prace­.txt

Dnešní lidé jsou „bílé“, „žlutohnědé“ nebo „černé“ pleti a mimo tohoto rozdílného
zbarvení mají i různou barvu kůže, očí, vlasů a také velmi rozmanité tvarové tělesné
vlastnosti (výška postavy, tvar hlavy, tvar uší atd. ). Podle těchto odlišností je můžeme rozdělit do tří velkých současných antropologických skupin:

1. plemeno ekvatoriální ( negroidní )

2. plemeno asijsko – americké ( mongoloidní )

3. plemeno euroasijské ( europoidní )

Počet příslušníků těchto ras se mění v prostoru a čase. V dnešní době připadá na
europoidní rasu asi 20% lidstva, negroidní rasu reprezentuje méně než 20% lidí, naopak
mongoloidní rasa zahrnuje více než 50% lidí na světě. Ostatní lidé patří k tzv. malým rasám,
které osidlují různé oblasti světa.

Europoidní rasa
Někdy se o této rase mluví jako o euroasijské čili bílé. Vznikala v mírném pásmu na
severní polokouli. Dnes je její hojné zastoupení především na Indickém poloostrově, kde se počet jejich příslušníků blíží jedné miliardě. Zároveň se zde vyskytují nejtmavší skupiny europiodů: Tamilové, Todové a Domové ( příbuzní Romů ). K europoidním rasám patří jak Indité, tak i Arabité, kteří žijí v oblastech severní Afriky, na Arabském poloostrově i v určitých částech Přední Asie. Stejného původu je většina obyvatel Evropy ( mimo ugrofinská a turkická etnika ), bílí obyvatelé Austrálie, Nového Zélandu, Kanady a Spojených států amerických
.
K hlavním znakům této skupiny patří poměrně velký a výrazný nos, velmi variabilní výška a
tvar hlavy ( jsou odlišné pro různé příslušníky této rasy ), málo vystupující lícní kosti. Oči
jsou uloženy v jedné rovině a záhyb očního víčka mají málo vyvinutý. Existují zde ale i
výjimky, například ženy v Izraeli mají tzv. mandlové oko ( ve tvaru mandle ) a ženy v Řecku
mají souběžný tvar čela a nosu. Terciální ochlupení europoidů je také velmi výrazné. U mužů
jsou pak velmi vyvinuté vousy, případně i ovlasení.

--
V moderní klasifikaci se používá rozdělení evropských typů na čtyři hlavní skupiny

  • Severský neboli nordický typ
  • Východní čili baltický typ
  • Adriatický čili dinarský typ
  • Západní čili alpinský typ

Každý badatel většinou
vycházel z pozorování lidí ve své vlastní zemi. Často tak dávali jednotlivým typům názvy jen
podle toho, ve které krajině určité země se nejčastěji vyskytoval. Z tohoto důvodu bychom
mohli najít v odborné literatuře pro stejný typ i několik názvů. Existují i početné skupiny
obyvatelstva, které se ve svých tělesných vlastnostech neshodují ani s jednou
charakteristikou.

Další odpovědi
knedlik123

Arabove a Turci nejsou indogermanskeho puvodu. To jsou krome Slovanu, Germanu a Romanu jeste Persani, Kurdove a Indove (prevazne). USA rozlisuji v papirech jen 4 rasy, a k (tam nazyvane)Evro­kavkazske pocitaji i Semity(cili Araby), a odtamtud to taky asi mas, ne? Nebo jak jsi na takovou hloupost prisel?

sassan

Černé oči?…A kde jste proboha přišel k myšlence že černé vlasy jsou něco cizího,neobvyklého u toho čemu říkáte Europoidní rasa?

Navíc vašemu popisu(až na „černé“ oči)odpovídá velká část středomořského obyvatelstva vzhledem ke klimatickým podmínkám(a-ano-v některých případech i díky dlouhodobému míšení se severoafrickými etniky)aniž by patřila k těm etnikům které zminujete.

NAVÍC-stejně jako v evropě existují početné populace podobné určitými znaky Blízkému východu tak taky mezi těmi Turky Araby a Romy Byste našel podobné s výrazně světlou pokožkou,modrýma očima a přírodnímy blond vlasy.

Mimochodem První „Evropané“(v pra­věku) měli velmi snědou plet a převážně černé vlasy.