Kepler

Proč se agitačním nápisům na nějaké podložce říká transparent, když nejsou průhledné?

Jaký je původ slova?

Nejlepší odpověď
annas

Podlke ASJC, jde o významy

  1. příležitostný agitační nápis (heslo) n. obraz na pruhu látky n. papíru větších rozměrů, nesený zprav. v průvodu
  2. průsvitný, zezadu prosvětlený reklamní n. propagační obraz, nápis

Z původu slova, jak uvádí J. Rejzek, vyplývá, že

"Transparent byl ‘pruh látky či papíru s heslem’, transparentní ‘průhledný, čitelný’.
Z něm. Transparent tv. z fr. transparent ‘průsvitný (obraz)’ ze střlat. transparens ‘prosvítající’ od transparere ‘prosvítat’ z lat. trāns ( :trans-) a pārēre ‘objevovat se, ukazovat se’.

trans- předp. Z lat. trāns ‘přes, za’, jež asi souvisí s něm. durch ‘skrz’, angl. through tv. V e složeninách někdy jen trā-. Např. tradice."

Výraz nezlidověl, ani nejde o zkomoleninu

Myslím si, že se význam slova rozšířil vzhledem k tomu, že se transparenty objevovaly nejen na stěnách atd., ale v průvodech, tudíž průsvitný by zřejmě tak nevynikl.

Ěra transparentů s nápisy se začala objevovat u nás v průvodech po válce. Píše o nich Rudé právo i jiný náš tisk . Šlo především o prvomájové průvody.

Používají se dnes na různých demonstracích atd.

O průsvitných transparentech se píše ještě za 1. republiky, dokonce za 2. sv. války byly u nás z letadel vyhazované průsvitné transparenty.

Ještě mě napadlo, že význam slova transparentní se dá použít přeneseně jako něco průhledného, jasného, srozumitelného, zřetelného atd. To je vidět z transaprentů ve významu č. 1.

Další odpovědi
Lukes888

Pravděpodobně se jedná o zkomoleninu nebo nesprávný výklad slova nebo taky ,,zlidovělý" výklad tohoto slova.

zjentek

Nápis/potisk/o­brázek je průhlednej- jasně říká, za koho kopeš a o co vám společně jde, tedy je transparentní ;)