EKSOT123

Proč Rusové nemají hlásku /písmeno „h“?

Dobře, bylo to tak kdysi zavedené, ale máte nějakou (třeba i vtipnou) teorii, proč?
Neřeknu, kdyby to bylo nějaké speciální písmeno jako třeba naše „ř“… Ale háčko je jedno z nejpřirozenějších písmen a říkají je snad všichni. Tak přirozené, že je snad nepřirozené je neříkat. A Rusové se té bukvě vyhýbají jak jen to jde: хоккей (chokej = hokej), голод (gólod = hlad), история (istória = historie)…
Mě třeba napadlo, jestli se kdysi nějaký ten praotec Slovan nesetkal s nějakým praarabem (víte, jak se Arabové v hlásce „h“ doslova vyžívají) a měl z toho takové trauma, že háčko záměrně vyřadil ze všech slov. Ale to by musel vyřadit také „i“ (pověstné arabské „ííííí“). Tak nevím a ptám se.
(Každopádně bych chtěl vidět Rusa, jak se učí arabsky, třeba i o tom natočit horor video 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Proč nemá ruština hlásku h? Na rozdíl od sousední běloruštiny a ukrajinštiny (a ovšem češtiny a slovenštiny) se v ruštině praslovanské [g] nezměnilo v [h] (stejně jako v polštině a jihoslovanských jazycích)

Původní praslovanské /g/ se v češtině během 14. století změnilo v /h/.

Ve většině slovanských jazyků se h nevyskytuje, místo něj zůstává g. Záleží na tom, zda se používala cyrilice, – vznikla azbuka,. nebo hlaholice, která byla vystřídaná latinkou.

Vývoj je složitý, takže jen něco.

Řeším jen slovanské jazyky, arabština patří do jiné skupiny jazyků.

Existuji přece tři skupiny slovanských jazyků, západo-, východo- a jihoslovanské. Všechny mají základ v praslovanštině, kam se mnohé výrazy dostaly nejen z indoevropštiny, staroperštiny či jiných jazyků.

V praslovanštině proběhly různé hláskové změny – společné byly jery, nosovky, různé přehlásky či tzv. palatalizace, čili měkčení zadopatrových souhlásek k, g, ch vlivem sousedních předních samohlásek . Tyto palatalizace proběhly tři atd. Nepřenesly se do všech slovanských jazykových skupin,

Takže praslovanské gordЪ , staroslověnské gradЪ, české hrad, polské gród, ruské górod. Stejně jako hlava, břeh atd.

Vše souvisí s něčím, tedy s historií jazyků. Třeba my nemám jery, v ruštině jsou, dále je v češtině skupiny – tl, dl- , tedy sádlo, mýdlo, v ruštině je tzv. plnohlasí – např. –oro-, -olo- atd. moloko, gorod atd.

Takže podobná otázka, proč jsou v ruštině jiné skupiny hlásek než v češtině?

Vl. vědomosti, samozřejmě ověřené z učebnic, např. Vývoj českého jazyka a dialektologie od kolektivu autorů SPN, 1964

Další odpovědi
NoFear

Však oni „h“ mají, ne snad?
Francouzi nemají „h.“ Teda mají, ale ve slovech ho nikdy nevyslovují… jakoby tam nebylo.
Snad jediný případ, kdy ho vyslovují je, když říkají abecedu, kde se „h“ vyslovuje jako „aš.“

paul1

Jak říkal Louka (pan Svěrá) ve filmu Kolja: takovej velikej národ a nemají h.

Kelt

V každém jazyce jsou nějaká písmena navíc a jiná chybí. My nemáme přehlasované a, o, u jako Němci, Slováci, Maďaři, Rusové mají měkký a tvrdý znak, No a někde čárka nad samohláskou znamená přízvuk.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

EKSOT123

Alló! Aga! Gm, gm. Ogó! O-cho-chó! Ura! Gej! Gav, gav! Uch(sova)! Chowgh, domluvil jsem.
Děkuji za odpovědi, o těch románských jazycích jsem to něvěděl. Ono asi je vůbec div, že se skřeky pradivochů v různých koutech světa podařilo zaznamenat do písmen a je jasné, že rozdíly ve stavebních kamenech řeči budou. Přesto člověka někdy zarazí, že se jazyky určitým hláskám tak vyhýbají.

Pepa25

H je velmi zvláštní souhlaska, kterou nemá spousta jazyků (v postatě skoro všechny románské) a vyslovuje se různě. Třeba Poláci a Chorvati také H vyslovují (ch).

quentos

NoFear: Ne, nemají. Proto se na to tazatel ptá.

NoFear

Tak OK, no.