Kelt

Proč říkají Ostraváci, že žijí na severu, když Praha je severněji?

Nohavica zpívá, tak tu žijem na severu a myslí tím Ostravu. Ale když si zadáte souřadnice a podíváte se na mapu republiky, tak zjistíte, že Praha je severněji než Ostrava. Zajímavé, že. Fakta jsou jedna věc a pocity druhá. Co vy na to? Děkuji.

Nejlepší odpověď
GM

Na severu Moravy!

Další odpovědi
Kepler

Pro Moravany je na severu Ostrava, pro Čechy Liberec. Ještě že nám neříkají Východniari 😊

Drap

U nás na Moravě je sever Ostrava.

Disraeli

Představ si, že státy mají víc míst, kterým se říká sever. Je to podle státních hranic a podle regionů/krajů. Čím blíž severní hranici, tím víc na severu. Ať už ze západní nebo východní strany (nebo třeba uprostřed). A západní ani východní strana státu nemusí vůbec být na stejné lajně (vodorovně). Klidně jedna může být o dost výš a druhá o dost níž, klidně o spoustu stupňů. I tak mají obě strany sever (skoro celá horní hranice státu se dá označit jako sever). Ostrava prostě je na severu.
Státy mají ale různé hranice, různých tvarů.
Z pohledu Polska je zase Ostrava vyloženě na jihu.

marci1

Ostrava se nachází na severu „Moravské a Slezské republiky“. 🙂
P.S. Věř Nohavicovi: Nikdo není dokonalý, ale ostraváci k tomu mají blízko! 🙂

annas

Nevidím na tom nic mimořádného. ČR tvoří Čechy, Morava a Slezsko.

Pokud říkají Ostravané, že žijí na severu, určitě nesrovnávají s v tomto směru Ostravu s Prahou, která je v Čechách. Praha leží mírně na sever od středu Čech .

Ostrava bylo krajské město v bývalém Severomoravském kraji, jehož protikladem byl kraj Jihomoravský. Dnes jde o Moravskoslezský kraj, Ostrava zůstala krajským městem.

Praha nepatří do severních Čech, kdysi šlo o Severočeský kraj, dnes jde o s kraje Ústecký a Liberecký. Možná došlo k nějakým úpravám.
--

Justin1

Já si jenom pamatuju, že Nohavica zpívá:

Tak žijou vesele na severu,
srandu si dělají z teploměrů.
My bychom umrzli, jim není zima,
neboť jsou doma a mezi svýma.

Je to relativní, protože Ostrava je na severu Moravy, ale od severního pólu je pořád hodně daleko. Nicméně v rámci Slezska, kam část Ostravy patří, je Ostrava spíš na jihu.

Dokonce jsem četl ( https://reality-show.panacek.com/1680-jste-to-co-jite-od-11-zari-na-prime.html ), že prý jsme severní stát. Co by asi říkali ve Skandinávii tomu, že tam na jihu se Češi považují za severní stát?

Ametyst

Z Prahy mám pocity úplně jasné. 🙂 Ta se vymyká všemu, i světovým stranám.

Hlada

Myslím, že je to dáno historicky školními nástěnnými mapami a atlasy, kde bylo Ćeskoslovensko zobrazováno vodorovně s pootočenými souřadnicemi, na kterých je Ostrava výš než Praha.

Emefej

Zní to líp, než kdyby říkali „žijeme na východě“.

zjentek

Bo sever je kosa, nic, pustina! Max tě tam pokouše lední medvěd a to je tak všecko! Nikde žádný turista, „have fun“ je tu cosi jako sci-fi pojem nebo spíš sprosté slovo! no prostě Ova NIC, mrtvo, totálka! Ku všeckemu by si tu stejnak nikdo nic neužil, BO NENI ČAS P.ČO!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.