AnaMaruska

Proč raketoplány po startu pomalu rotují kolem své osy? Je to vlivem Coriolisovy síly?

Nejlepší odpověď
mosoj

On nerotuje, pouze se cca 7 sec po startu obrací orbiterem ( oběžná část raketoplánu) směrem dolů k Zemi. Důvod mně znám není. Domnívám se že tato poloha je výhodnější pro odhození hlavního raketového motoru.
http://lide.uh­k.cz/fim/studen­t/lowovmo1/Po­pis.html
Doplňuji:
Tak jsem to našel. Je to kvůli správnému kursu letu !
http://www.kos­mo.cz/modules­.php?op=modlo­ad&name=kosmo&fi­le=index&fil=/m/p­il_lety/usa/sts/lk4­.htm

Další odpovědi
RedC22

Coriolisovy síly na to mají zanedbatelný vliv. Mnohem větší vliv, obzvlášť při rychlostech, kterýma se pohybovaly raketoplány, má nastavení řídících ploch. Rotace raketoplánu byla určitě pečlivě řízená a měla svoje technický důvody. Nevím, přesně jaký, ale patrně tu bude mít co dělat s rozložením hmotnosti a potřebě ve správnou chvíli odhodit SRB (ty bílý pomocný rakety) a ten magalomanskej kanystr (ta velká oranžová věc, která je větší, než samotnej raketoplán).