štamgast

Proč radě Evropy za Francii vždy předsedal prezident a ne premiér?

Doplňuji:
Mám na mysli tohle: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ra­da_Evropsk%C3%A9_u­nie
A můžete si všimnout že v letech 1995 a 2008 jsou prezidenti a nikoliv ministerští předsedové Francie.

Nejlepší odpověď
annas

Evropskou radu jakožto politický orgán Evropské unie nelze zaměňovat s Radou EU (Radou ministrů), která je legislativním a výkonným orgánem Evropské unie, ani s Radou Evropy, která je nezávislou mezinárodní organizací, odlišnou od Evropské unie.

1. Zřejmě máte na mysli orgán Evropská rada jejímiž členy jsou hlavy států nebo předsedové vlád. U Rady Evropy jednají jiní zástupci. Francie si vybrala k jednáni prezidenta, zřejmě kvůli tomu, že ER byla založena ve Francii

.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­vropsk%C3%A1_ra­da

2. V Radě Evropské unie (neoficiálně se jí také říká Rada EU) se setkávají ministři členských států EU a přijímají právní předpisy a koordinují chod jednotlivých politik.

http://europa­.eu/about-eu/institutions-bodies/council-eu/index_cs.htm

3. V rámci Rady Evropy se lidskoprávní problematikou zabývají především následující instituce:
Parlamentní shromáždění
Každá členská země RE je ve Výboru ministrů zastoupena svým ministrem zahraničních věcí.
Evropský soud pro lidská práva (ESLP)
Komisař pro lidská práva
http://www.mzv­.cz/jnp/cz/zah­ranicni_vztahy/mul­tilateralni_spo­luprace/rada_e­vropy/

Doplňuji:
Ad štamgast. – část Vaší otázky Proč radě Evropy…, ale odkaz jste vložil na Radu Evropské unie. To je rozdíl. Orgány jste si popletl.

Jak jsem uvedla jsou Rada Evropy, Rada Evropské unie a Evropská rada.

Další odpovědi
zzzzz

Rada Evropy má několik institucí, ty myslíš zřejmě Výbor ministrů???
Pokud ano, tak ten výbor se sice jmenuje výbor ministrů a člověk by si řekl, že tam teda budou pouze ministři, ale nemusí tomu tak být.
Výbor ministrů patří k vrcholným orgánům Rady Evropy a skládá se z ministrů zahraničních věcí nebo zástupců členských států při Radě Evropy. To znamená, že si stát sám určuje, kdo tam za něj půjde.
Doplňuji:
Štamgaste Evropská Unie a Rada Evropy je rozdíl.
EU vznikla po druhé světové válce jako společenství uhlí a oceli, postupně se rozšířila do dalších států. Založili ji Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Holandsko. Byla zřízena hlavně z ekonomického hlediska.
http://europa­.eu/about-eu/countries/in­dex_cs.htm

Rada Evropy vznikla ve stejné době, ale není to to samé, je jen podobným sdružením, ale má jiné orgány. Spadá pod ni třeba Evropský soud pro lidská práva.

zzzzz

Ano zde vidíte, že Rada Evropy a rada EU je velký rozdíl.
Jak jsem psala, každá země si sama určuje koho si tam za sebe pošle. Si představte, že by jsme tam za nás poslali Klause, tak má celá Evropa o zábavu vystaráno.