bolak

Proč pumpa u dědy nepumpuje, dokavaď se do ní zvrchu škvírou nenaleje voda?

Můj děda má pumpu, ale není to obyčejná pumpa, je kouzelná. Nepumpuje. Může kmitat tím pumpovadlem od sebe a k sobě jak dlouho chcete ale nenpumpujete ani kapku, ale když zvrchu takovou malou škvírkou tam nalejete vodu a dvakrát zapumpujete, tak se to zničehonic rozteče. Kouzlo, nebo snad ne :-o?

Nejlepší odpověď
autacek

Důvodem je špatné těsnění zpětné klapky sacího koše, resp. těsnění válce.

Další odpovědi
Drap

Celý system je konstruován tak, že bez potřebného množství tekutiny nenasaje další. Zřejmě je to způsobeno netěsností záklopky. Po částečném zaplnění pumpy vodou znovu pracuje bez problémů. Neni to nic neobvyklého. Celá řada starších pump se takto chová. U mnohych je ještě kožená záklopka a ta po vyschnutí, zvláště když se delší čas nevyužívá, potřebuje aby kůže znovu nabotnala a roztáhla se.

Pepa88

Pumpa má tři důležité části… Tu nahoře vidíme (1), asi dva metry v nezámrzné hloubce je válec (2) a dole ve vodě je sání (3).
Díl (1) je mechanicky spojen s dílem (2) a to tak, že když ty u dílu (1) pumpuješ, v dílu (2) se pohybuje píst.

A jak to funguje? Když začneš pumpovat a ve (2) je voda, tak ty jí pístem vytlačíš nahoru a teče Ti ze studny… No, ale protože Ty jsi vodu vytlačil, tak ve (2) vznikl podtlak, který nasaje další vodu ze (2). Tudíž ve (2) je stále voda.

Takže doufám, že z fungování je jasné, proč se muselo při braní pitné vody z pumpy vždy odpumpovat (přece jen, prvních pár zabrání byla stará voda z válce) a také proč když tam voda není a tím pádem nevznikne podtlak není možné pumpovat další vodu :)
Doplňuji:
Ehm. nasaje další vodu z dílu tři do dílu dva, přirozeně…

isteron

V zime sme zámerne nastavili koženú záklpku na ručnej pumpe tak aby nasávala zhora vzduch, vtedy voda v rúre klesne späť do nasávacieho koša a nezamrzne. V lete sme vymenili klapku za tesnejšiu a vtedy nám vodný stĺpec zostal v rúre a udržal vodu aj 3 týždne.
V záhrade používam elektrické čerpadlo, na konci nasávacej hadice je spätná záklopka, ktorá nedovolí vode, aby klesla späť dole. Pred čerpaním musím doplniť vodu tak aby sa vyplnila nasávacia hadica vodou a vznikol súvislý vodný stĺpec, až po výstupné hrdlo, aj v čerpadle. Až potom vám bude voda tiecť von.