Proč příchozí hovor či sms udělá zvláštní zvuk v zapnutých reproduktorech k PC, když je mobil opodál?

Nejlepší odpověď
Edison

GSM signál je docela siný impulzní druh radiového signálu. Z toho titulu na nejbližší okolí působí mnoha různými interferencemi.

Další odpovědi
Hlada

Je to digitální signál, který má strmé hrany, takže obsahuje prakticky všechny frekvence. Stejný efekt se např. využívá při zkoušení radiopřijímačů multivibrátorem. Přestože je jeho kmitočet ve slyšitelném pásmu, proleze i vysokofrekven­čními obvody.

Dochy

Je to poměrně silný signál kterým se odesílá několik datových paketů. Při té síle se něco málo dostane i do zesilovače v reproduktoru a zaruší ho.

Při laborkách na průmce jsme dělali měření na zesilovači s MBA810 (kdysi populární IO pro výkonový audiozesilovač). Při ladění podmínek (nastavení zesílení odporovým trimrem – ideálně by se dělalo malým šroubováčkem, nejlépe plastovým, ale my zrovna měli po ruce zavírací nožík) jsme v reproduktoru najednou uslyšeli klasické vysílání rádia…

Dochy

Hlada: silně nesouhlasím. Kdyby měl GSM signál charakteristiku jakou zmiňuješ rušil by úplně všechno. Něco takového by neprošlo typovýma zkouškama.

Edison

To zaprvé. Za druhé by to vůbec nefungovalo. Je to normální sinusový VF signál příslušné frekvence digitálně modulovaný, vysílaný v packetech, poměrně silných VF pulzech. Předpokládám, že tam bude nejspíše digitální fázová modulace (posun o 180 st. VF nosného signálu s každou hranou užitečného digitálního signálu). A právě při změně fáze toho VF signálu dojde k tomu rušení blízských elektronických zařízení. Hlada se prostě hluboce mýlí… 😉

Dochy

Ta modulace bude trochu složitější. A pořád platí, že zařízení má k dispozici jen určité frekvenční pásmo a tam se musí vejít i se všemi artefakty způsobenými kódováním a modulací, jinak by narazilo u úřadů dohlížejících na využívání „éteru“.

Hlavní problém bude síla toho signálu, který zkrátka dokáže zahltit obvody rádia…

Teda: To že se musí „vejít“ do určeného pásma prosím s jistou rezervou. Ono něco „okolo“ projde, ale musí to být pod nějakou definovanou úroveň aby to nerušilo signál na sousedních kanálech a samozřejmě ani další přístroje. Mobil položený vedle rádia je ale extrém, je to příliš blízko. Proto také je zákaz vysílaček v lomech apod. kde se zachází s výbušninama. Nedokážu si představit že by mobil nebo vysílačka odpálili přímo výbušninu, ale mohou zarušit a zmást nějakou elektroniku co to bude řídit.

Edison

Krakatit byl odpalován přímo nějakou VF vlnou. A myslím, že tam byla zmíněná i frekvence… 😁