Rohlik

Proč při nechání 15 Kč trinkeltu si zaměstnanec vezme jen 10 Kč?

Ať už je to kadeřnice, servírka nebo rozvozce pizzy, tak když jim nechám 15 kč nebo 25 kč jako trinkelt, tak si vezmou jen 10 kč, případně 20 kč.
Proč tomu tak je? Vždyť servírka či rozvezce jsou převážně placeni s trinkeltu (mají nízky základ mzdy). Rozhodně to není tím, že by neměl 5,– na vrácení.

Odpovědi
marci1

Možná je to tím, že nechtějí tu pětikorunu ( drobná mince ) a vezmou si jen tu větší ( 10 a 20 Kč ). Jinak také nevím. 🙂

suaeda

Že se spropitnému říká jinak trinkelt to jsem nevěděl.
Spropitné se u nás dává zpravidla tak 5% maximálně 9%. S tím, že je dobré pokud to jde, tak výslednou taxu zaokrouhlovat na desítky. A pokud nejsme spokojeni nemusíme dát nic.

Funna

a na to jsi přišel kde, že si vezmou jen „kulatá“ čísla?…(teda pokud jsi neexistujícím slovem trinkelt, myslel spropitné .-)
Doplňuji:
ano, tringkelt je v pořádku a ještě tvary tringeld, tringelt, trinkgeld…ale 2× trinkelt?…to není překlep, ale nevědomost…

anonym

Z němčiny trinkgeld – zpropitné.

cochee

To je jedno, jak se to napíše, už jsem viděl i „tringelt.“ Česky spisovně zpropitné, nespisovně dýško, v cizím prostředí taky bakšiš, tringelt se běžně používalo kolem války a před ní.