Avatar uživatele
Zlatý

Proč při bouřkách vypadává proud?

Já vím, je to hodně naivní otázka hodná pětiletého dítěte, ale stejně mě to zajímá. Je to při každý druhý bouřce, někdy na 5 minut, někdy na půl hodiny, a někdy jen na pár vteřin.

Kde se co stane, že to takhle vypne?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Pokud narážíš na aktuální malý blackout v Praze, tak v tomto případě byla příčinou exploze a následný požár VVN trafa v rozvodně 400 kV Chodov - viz komentáře v odkazu:
http://www.odpovedi.cz/…

Při blesku vzniká silné elektromagnetické pole, které naindukuje do všeho vodivého "proud". Při délce vedení v kilometrech až desítkách km to jsou pořádné "proudy a napětí". Je to proudová špička, která v tom okamžiku zvýší proud spotřebiči (i trafa na okamžik výrazně zvýší odběr), špička, která "otevírá" přepěťové ochrany,... Na tuhle špičku může zareagovat ochranný prvek (jistič) jako na jiný nadproud.
Běžně jsou jištěny výstupy z rozvoden, buď tam může být obsluha, co se pokusí to zapnout, nebo to jde zapnout přes dálkový dohled, nebo je tam "automat", který má SW řídící počet pokusů o zapnutí a dobu mezi pokusy.
Samozřejmě jsou jištěny i transformátory, ale pokud je to pojistka na přívodu, tu je třeba vyměnit a to není otázka vteřin...
Systém OZ- opětovné zapnutí. Při zkratu vypne a do 0,4 sec zapne znovu, pokud je porucha vypne a obsluhu pátrá po příčině.
Rychlý OZ na vn (VVN) funguje při poruchovém stavu v desetinách vteřiny. Pokud jsou výpadky v řádu desítek vteřin, půjde zřejmě o vyhledávaní zemního spojení postupným vypínáním vývodů vn.
Doplňuji:
Pokud jsi mímil dotaz vážně, patřil by do odborných rubrik a ne do srandiček.

Zdroj: http://diskuse.elektrika.cz/in dex.php?topic=20350.0

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

většinou bývají 2 důvody :
porucha nebo prevence proti tzv kaskádovitému těžko kontrolovatelnému výpadku.To je důvod proč elektrárny vypínají proud pokud čekají velkou bouřku,jak napsal lahny.

v případě poruchy to může být např:Spadlé stromy,sloupy,přetrhané dráty,požár sloupů nebo traf po zásahu bleskem,zkrat z příliš velké vlhkosti vzduchu,dotyk drátů při velkém větru atd.. Následkem těchto důvodu dojde ke zkratu a vyražení jističů nebo pojistek v trafostanicích a tím i přerušení dodávky proudu.

Další možností je prevence. kaskádovitý výpadek začíná zkratem a vyřazením jedné zpravidla větší rozvodny, v důsledku přetížení zbývající sítě můžou vypadnout další rozvodny,takto to pokračuje,v nejhorších případech až k JE temelín nebo dukovany,což je náš největší výrobce elektriky.
Bohužel tyto výpadky bývají rychle za sebou takže např během minuty může zhasnout třeba celá Praha.jakmile se to rozjede jen těžko tomu dokážou energetici zabránit,leda přepojením na jinou síť ale při té rychlosti se hledá vhodná sí´t špatně.Z tohoto pak může vzniknout tzv blackout. V USA takto vypadnou celé území které jsou stejně velké jako např česká republika.
Proto velké rozvodny a elektrárny které nemají dostečnou ochranu(zejména možnosto okamžitého napojení na jinou síť) vypínají preventivně elektřinu ve své síti.


Avatar uživatele

Někdy může uhodit do transformátoru na cestě, při velké bouřce někdy vypne proud i elektrárna (bydlím blízko elekrárny, takže to vím).Ale to bývá většinou na delší čas, když to je jen na pár vteřin či minut, tak to sám nevím proč se to vypíná.


Avatar uživatele
Pokročilý

Nejsem expert na elektřinu, ale řekl bych, že se to stane když se v transformátoru nahromadí příliš energie: např. když do něj uhodí blesk.
Poté by to také mohlo být následkem zkratu nějakého spotřebiče, třeba i jiné domácnosti, která je napojená na stejný zdroj.
A někdy to vypne sama elektrárna z bezpečnostních důvodů.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

honza19hk: To asi nebude ono, děje se to opravdu při každé druhé bouřce a myslím že jde jen o náš byt. Někdy je to jen na vteřinu - zhasnou světla, vypnou všechny přístroje a pak se světla rozsvítí. Jindy je to třeba na 5 minut nebo na půl hodiny, všechno naráz vypadne, ale samo už se to nenahodí, je potřeba přecvaknout jistič (vypnout/zapnout) pak už to funguje normálně, teda až do dalšího výpadku samozřejmě :).

Avatar uživatele
Stříbrný

honza19hk

pokud je to jen váš byt tak hledej závadu na zařízeních a rozvodech v betě,resp od hlavního jističe po koncové přístroje ,ne v elektrárnách. Seš si jistý že to vypadne jen u vás?

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Pokud mluvíš o tom jevu, který se týká pouze vašeho bytu: Nemáte někde přepěťové ochrany? (zásuvky, prodlužky, UPS, některé počítače). Mohla zareagovat nějaká přepěťovka, přepěťovka reaguje víceméně zkratem, na to může zabrat zkratová spoušť jističe. A jestli se dobře pamatuju, tak zkratová spoušť jiztiče narozdíl od tepelné nevyhazuje praporek. Ostatní krátkodobé výpadky myslím nejlépe popsal Dr.Axl.

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Co napsal Dr.Axl nevím, já jeho odpovědi ze zásady nečtu, nicméně žádné takové ochrany doma nemáme a není to jednorázová záležitost, ale děje se to dlouhodobě.

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4946
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2675
Zlatý briketka10 2419
Zlatý annas 2073
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1497

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.