bolak

Proč převod peněz trvá tři dny?

(Trošku se přiživím na otázce podemnou, nevadí?)

Co je na tom tak složitýho? Třeba u internetovejch peněženek, když něco platím, tak tam ty peníze maj do dvou vteřin a u internetovýho bankovnictví to trvá několik dnů.. Vždyť ty všechny machinace provádí počítač nebo ne?

Nejlepší odpověď
quentos

Bejvávalo… dneska je norma délky převodu peněz do stejný banky ještě týž den a do jiný banky do druhýho dne

Další odpovědi
anonym

Zeptej se v bance! Ta podniká s penězi a to i s těmi tvými.

anonym

Jediný quentos je nejblíže, co se týká zákonné úpravy.
Jinak asi nemáte tuchy o skutečném postupu (především pravidelně tápající M.K.).
Všechny transakce jsou uskutečňovány přes clearingové centrum ČNB. To kumuluje příkazy podané do 16 hod. pracovního dne, aby je po 24. hod. postupně realizovalo. Obvyklý náběh od mateřské banky se poté na e-bankingu zobrazí v cca 9 – 10 hod. (dopoledne). Toto platí v pracovní dny.
A protože ČNB o víkendech a svátcích není povinna v souladu se zákonem (z dob ještě manuálního zadávání do databází, ale dnes i z titulu povinných a provozních odstávek), tak se prostě transakce dostává do systému 1. následující pracovní den.
Proto už většina dnešních peněžních ústavů má nastavenu automatiku, kdy např. při trvalém příkazu např. k 15. v měsíci, když tento připadne na víkend, tak nedělní nechává k pondělní realizaci a sobotní přesouvá na nejbližší pracovní den, což je pátek.

P.S. Jinak technicky by byla možná změna /např. ve světě už lze i on line), ale dnes všechny banky v ČR (kromě jediné), už vlastní zahraniční právní subjekty a u nich není zájem, neb jim toto vyhovuje.
Z výročních zpráv je patrno, že největší síť České spořitelny vlastní rakouská Erste bank, jež z enormních poplatků na českém trhu kompenzuje ztráty u své mateřské centrály ve Vídni a navzdory krizi vykazuje značné zisky.
Kromě bank v krizi profitují i mobilní operátoři a ČEZ.
Drtivá většina běžných firem zápolí s trvalým poklesem obratu, zakázek a tržeb.
Doplňuji:
Otázka v naprosto totožném znění je i ve 2. odkazu Syd, kde je i fundovaná odpověď. Někomu už nestačí opisovat, ale musí ještě krást. viz odkaz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-banky-o-vikendu-neprovadej-transakce-podany-internetbankingem

jmhad

protože ty dva dny bance vydělají několik korun.A každá korunka se počítá.

Michal Kole

Platby z jedné banky do jiné banky, jsou ještě přes českou národní banku.

Problém je spíš v zákoně než v technickém řešení.

mosoj

Tak já jsem nedávno podával příkaz na převod z Poštovní spořitelny na ČSOB asi v 09:00 dopoledne. V 10:15 byly peníze připsané na účtu u ČSOB. Poštovní spořitelna je sice filiálka ČSOB, ale i tak to odporuje tomu co zde bylo napsáno.

bolak

Tak a jakou otázku ukradneme teď? (mne si lstivě ruce)
Zvažuju, že bych se ještě dopůlnoci zeptal, jak to máte se svým žebříčkem smrtelných hříchů.. :)