Avatar uživatele
Pokročilý

Proč pražáci -schání,,a moraváci shání?V poslední době žasnu nad češtinou:)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nermusíte žasnout. Toto je starý jev už velmi starý. Vznikl v době před zrušením nevolnictví, kdy se jednotlivé skupiny lidí nemohli stěhovat a žily izolovaně, takže se objevily různé jazykové obměny - vznik nářečí. .

Nejde jen o Pražany, ale i o jiné oblasti. . Jev, při němě dochází k dvojí výslovnosti, se nazývá asimiliace znělosti = hlásková spodoba.

Závisí to na znělosti a neznělosti sousedních souhlásek - shoda - h je znělá, takže možnost vyslovovat je /zhoda/ - neznělé s se přizpůsobilo znělému h. Může to být i naopak - výslovnost /schoda/ - h znělé se přispůsobilo neznělému s a změnilo se na ch.

Souhláska s hlavně v českých nářečích před h zůstává, naopak se h podle ní mění v neznělé ch, na př. schořet, schody, schodovat se, jinde se mění s v z, zhořet, zhodovat se .

Pro spisovnou výslovnost byla důležitá středočeská, zvláště pražská výslovnost sch, protože je spisovná čeština od původu nářečí středočeské a v pražském kulturním prostředí se spisovná čeština v starších dobách rozvíjela. Dnes už tolik neplatí.

Současná čeština je benevolentnější než čeština v minulosti. Jako spisovná výslovnost se připouští obě varianty. - zhoda i schoda. Kromě uvedených případů - viz dál.

Ale je třeba rozlišit, že u některých výrazů je však výslovnost sch nesprávná - schody = shodovat se x schody = schodiště., schoditi = psanému shoditi, schoditi, scházeti = sházeti a scházeti, schladiti = shladiti a zchladiti.
Toto stejné znění dvojích slov je veliká vada výslovnosti sch proti zh, neboť správná výslovnost musí být také významově, pojmově zřetelná, musí se vyvarovat nejasnosti.


Doplňuji:
Mea culpa ... Toto je jev už velmi starý. Vznikl v době před zrušením nevolnictví, kdy se jednotlivé skupiny lidí nemohly stěhovat .... Jev, při němž ...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

žádní Pražáci!!! Mám to do Prahy 150 km. [Schání] se v celých Čechách a PRÁVĚ NAOPAK moravská výslovnost [zhání] je na ústupu (tzv. progresivní asimilace v Čechách vs. regresivní asimilace na Moravě.
Čech nerovná se Pražák, už s tím jděte někam!!!


Avatar uživatele
Zlatý

keby len toto.
ja žasnem nad kvalitou češtiny používanej na tomto fóre.
mnoho členov nemá potuchy o gramatike.

No, úcta k rodnému jazyku.


Avatar uživatele

Kyto, rozlišovat obyvatele České republiky na Pražáky a Moraváky je poněkud nedostatečné. Praha není pupkem světa, pouze někteří Pražáci si myslí, že jsou něco víc než ostatní Češi a Moravané. Slyším-li naše rádoby "mistry umělce" a některé politiky, jak mluví o Praze a o "venku", tak bych je s největší chutí svázala a nechala polykat splodiny na nejrušnější pražské křižovatce, a to zvlášť v tomto období. Nabubřelost a hloupost je mnohým vlastní. Stačí si ale uvědomit, kolik je v Praze lidí právě "z venku".
Pominu-li brněnský hantec a některá specifická krajová nářečí, tak mám pocit, že méně przní češtinu Moraváci, ačkoliv ji ti ze severu hodně zkracují. Zato ale "volejovky", "lopátka" a "pívo" jsou výrazy, které trhají uši mně.
Čeština je krásná, živá a barvitá řeč. Je úžasná například v tom, že v Lošticích u Olomouce se vyrábějí "Olomoucké tvarůžky", protože všichni vědí, že jsou z tvarohu. Kdežto Jihočeská mlékárna vyrábí Jihočeské syrečky, protože ví, že jde o druh sýra. Chutnají sice zatraceně podobně, ale na tom nesejde.
Z rozhlasu a obrazovky televizí se nám často linou takové bláboly, že by odpovědní redaktoři zasloužili výpověď bez jakékoliv náhrady. Sdělovací prostředky jsou média, která na povědomí obyvatel působí hodně aktivně. Jestliže je komentář moderátora samý patvar a hrubá chyba, potom samozřejmě poslouchající vnímají takový projev jako správný, protože logicky by být správný měl. Hrubky jsou v tisku, na internetu, v knihách. Většina našich umělců a čelních představitelů jimi má neskutečně nazeřáděn svůj slovník tak, že by zasloužili vrátit do základní školy.
V kolika tiskovinách nebo příspěvcích včetně reklam je správně použito zájmeno je,jej - buď je v nesprávném vztahu k osobě, nebo neřeší jednotné či množné číslo. Správně je tak maximálně v jedné třetině svého použití. Co takové "celebrity" ve vztahu k "selebritám", "koncert" kontra "konzert" atd. Ani koncertní umělci v tom často nemají jasno, a to jsou už nějaké celebrity.
Hodně mi chybí cenzura, protože ta dbala nejen na ideologický obsah, ale také na spisovnost jednotlivých děl.

Buďme rádi, že čeština je taková, jaká je a že se jsme schopni domluvit. Kamarádky v Čechách na mne zpočátku také koukaly divně, když dostaly "befel" : Obuj si papuče, stačí když si vezmeš cukle.
Nad češtinou lze zůstat v údivu, ale je dobré ji milovat. Je to krásný jazyk a je náš.
A navíc má "Pravidla českého pravopisu", která jakékoliv podobné pochybnosti dokáží uvést na pravou míru.
Jdu shánět něco na zchlazení.


Avatar uživatele
Stříbrný

Protože platí sousloví-"Blbý pražáci."


Avatar uživatele
Zlatý

Kyto,vy snad máte nějaký mindrák,nebo co máte pořád za problém?Už poněkolikátý se tady navážíte do "pražáků".Víte prdlajs jak se v Praze mluví.Pochybuju,že vůbec jste kdy poznal/a sobně nějakého pražáka, a už vůbec nemáte ponětí jak se tady a ve středních čechách mluví.Já jezdím na j.moravu xxx let,v Brně a okolí jsem sloužil.Nikde se neříká"shání" vy říkáte "zhání",tak nás tady nebalamuťte.Mimoto stačí popojet kousek od vesnice tam u vás -a mluví se tam jinak.Nechte si svou moravštinu-my si necháme svou češtinu a bude mír,ne?

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Uvědomila jsem si, že jsem jako příklad uvedla shodu, proto přidávám ještě české /schánět/ a moravské /zhánět/, které bylo v otázce. Dnes mám Den blbec :-))

Ale vysvětlení je stejné. samozřejmě platí.

Avatar uživatele
Zlatý

Drap

Je nutno počítat s tím, že vše za hranicemi Moravy má své jisté chyby.

Avatar uživatele

anonym

To je dáno historicky. Byla Velká Morava, slyšel jsi něco podobného o Čechách?

Avatar uživatele

anonym

Jestli tady někomu chybí cenzura, tak Severní Korea prý pořád přijímá.

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

quentosi, my Moraváci neustoupíme a budeme [zhánět], no pasarán! :-D

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad Qunetos. Moravská výslovnost není na ústupu. Dohaduje se mezi sebou brněnský a pražský jazykový ústav. Na vývoj jevů mají různé názory.

Třeba diskuse - kdysi jediná správná výslovnost se "s", dnes "z". Tendence je spíš k výslovnosti se z - další příklady u -ismu...

Obě varianty sch nebo zh jsou správné. Myslím si, že tak brzy nezmizí.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Obojí výslovnost je spisovná, takže "moravská" není na ústupu. Výslovnost progresívní - první souhláska zůstává - je naopak méně častá = české schání ...

Jenže na Moravě nemusíme přemýšlet, jak vyslovíme např. slova SHORA, SHŮRY, SHLUK - uvedla jsem i další příklady, kde je jedině správná výslovnost znělá, tedy regresívní.

Opět /na zhledanou/ ....

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4949
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2676
Zlatý briketka10 2419
Zlatý annas 2073
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.