Proč praskají různé křišťálové vázy, sklenice, odlivky… ?

Měl jsem svatebním darem soupravu křišťálového skla a za těch 40 let mi zbyly dvě odlivky. Ostatní je už v nenávratnu. Ne, že bych s nimi neopatrně maanipuloval, ale prasknou volně položené ve vitríně.

Nejlepší odpověď
gecco

Jen doplním, co psali Magix a Drap – může jít i o vliv nějakého vlnění (nejčastěji akustického), se kterým se skleničky rozkmitají do rezonanční frekvence – a prasknou (pila, těžká doprava, klidně i siréna…).
😉
Buď rád, že přežilo manželství – co je po sklinkách…
😉

Další odpovědi
Drap

Ano způsobuje to vnitřní pnutí. Nedodržení křivky při chladnutí. U skla se to může stát i po mnoha letech. U silných skleněných kusů /například železité sklo/ toto prasknutní většinou doprovází rána a někdy tisíce střepů

Magix.cz

Napadá mě jedině nedodržení technologie výroby, asi blbý postup chladnutí a vnitřní pnutí ve skle pak i při malých výkyvech okolní teploty udělá své. Asi někdo šetřil na nepravém místě, dar-nedar :(

anonym

To bude asi stářím......(těch odlivek).