Rokio

Proč práce v chráněné dílně není práce?

Normy tam jsou a dozar nad prací tam není. Dělníci v ní pracují samostatně a mají odpovědnost za svoji práci. Nesmí dělat chyby.

Je pravda, že se nejedná o práci, protože se tam tolik nenadřou jako v klasickém zaměstnání?

Nejlepší odpověď
da ny

Netuším o co Vám jde.
Práce je práce.
Některá práce je i zaměstnání.
„Chráněná dílna je zažitý název, kterým označujeme pracoviště, kde jsou zaměstnáni lidé se zdravotním postižením. A hned musíme upřesnit, že „chráněnou dílnu“ už v zákonech nenajdete. Novelou zákona o zaměstnanosti nově používáme spojení chráněné pracovní místo.“
Proč je důležité zaměstnávání osob se zdravotním postižením (tzv. OZP)
Příspěvek na chráněné pracovní místo je trojí
https://www.pp-servis.eu/clan­ky/chranena-dilna-nebo-chraneny-trh-prace/

Další odpovědi
Filip84

Ne.

Práce to je, co by to bylo, ono i když děti staví na pískovišti bábovičky, tak je to práce. Ale není to zaměstnání, neživíš se tím a nevytváříš přidanou hodnotu.

Chráněná dílna je o tom, že ten, kdo jí zřizuje, si na to vyřídí dotace. Vytvoří chráněné místo (chráněná dílna je, vlastně, speciální pracoviště, které sestává pouze z chráněných míst), na to čerpá dotace: na vytvoření chráněného místa, na každého zaměstnance.

Funguje to tak, že když bys pracoval 12 hodin tejdně na nechráněném místě, tak minimálně Ti musí zaměstnavatel zaplatit minimální mzdu, dovolenou a náhradu mzdy při dočasné pracovní neschopnosti. Ta dovolená, minimální mzda a průměrná náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti na jednoho zaměstnance, když se to zprůměruje, tak ten zaměstnanec stojí – minimálně – na hodinu Kč 200.00 – Kč 300.00. Takže bys toho zaměstnavatele stál cca Kč 12,000.00 měsíčně, tak jako celkově, s dovolenou, se vším, a to v tom nejsou, případné, ochranné osobní pomůcky, či zdravotní prohlídky.

V chráněné dílně to funguje tak, že Ty ho taky stojíš, minimálně, těch v průměru Kč 250.00 na hodinu, ale on na Tebe dostane dotace minimálně tak Kč 500.00 na hodinu.

Jinými slovy to jde říct tak, že Ty „stavíš na pískovišti bábovičky“ a my to zaplatíme. Nikdo se nás neptal, jestli takovou pracovní therapii chceme platit ze svých daní, a ani nikdo neví, jestli benefity z ní převáží náklady. Neví, protože se to neřeší, je to jenom další tunel, kde jde „vyprat“ peníze a utopit dotace.

To Tě ale nemusí zajímat, to není nic osobního, proti Tobě, nebo tak něco a podobně. Ty za to nemůžeš, ty jsi prostě „klient“ té chráněné dílny, hotovo. Mne jenom zaráží, že se pořád oháníš tím, jak chodíš do zaměstnání, jak pracuješ. Sakra, 12 hodin tejdně v chráněné dílně není práce, to je sociální služba, chápeš to?