Avatar uživatele
Elk

Proč používáme slovo : vlastně? Kam ho zařadit?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? Kerberus, chudst, hanny 2, dědapetr před 4719 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Podobné slovo je „prostě“. Poslouchám někdy pořad Noční linka a několik jedinců za každým druhým slovem použije částici prostě či vlastně. Vůbec si to neuvědomují, ale když druhý poslouchá, strašně to ruší – alespoň mě…
Při častém užívání jde o slova nadbytečná, nepotřebná… Čístice vlastně i hovorové prostě mají svůj význam opravný, upřesňující…
Např. On je vlastně chudák. Chci prostě (spisovně zkrátka) vědět.

Z toho vyplývá, že častým užíváním mluvčí neustále dotvrzuje zbytečně platnost svých slov, jako by si nevěřil, hledá další vhodná slova, ale vůbec si to neuvědomuje – jazyková nedokonalost… Proto platí – všeho s mírou …

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Terryle

Typický vycpávkový slovo – hodí se trochu všude a pořádně nikam. Je to vlastně takový vlastně blbý slovo, který vlastně můžeš dát vlastně úplně kamkoli a vlastně se tam snese. Je to příslovce (jak – vlastně), vzniklo nejspíš od přídavného „vlastní“ a tím pádem znamená něco vlastního, přeneseně bych řekla přirozeného nebo jasného… ale to je jen moje spekulace, snad to nějakej študovanej češtinář vysvětlí správněji :o)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
venkovan

Já bych to „vlastně“ vlastně ani neřešil. Pořád lepší než vole, což je slyšet už i z médií.
Ale řekl bych, že je to takové pomocné slovíčko které nám pomáhá když něco chceme zdůraznit apod. a když naše vyjadřovací schopnost tak nějak pokulhává.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek