Elk

Proč používáme slovo : vlastně? Kam ho zařadit?

Nejlepší odpověď
annas

Podobné slovo je „prostě“. Poslouchám někdy pořad Noční linka a několik jedinců za každým druhým slovem použije částici prostě či vlastně. Vůbec si to neuvědomují, ale když druhý poslouchá, strašně to ruší – alespoň mě…
Při častém užívání jde o slova nadbytečná, nepotřebná… Čístice vlastně i hovorové prostě mají svůj význam opravný, upřesňující…
Např. On je vlastně chudák. Chci prostě (spisovně zkrátka) vědět.

Z toho vyplývá, že častým užíváním mluvčí neustále dotvrzuje zbytečně platnost svých slov, jako by si nevěřil, hledá další vhodná slova, ale vůbec si to neuvědomuje – jazyková nedokonalost… Proto platí – všeho s mírou …

Další odpovědi
Terryle

Typický vycpávkový slovo – hodí se trochu všude a pořádně nikam. Je to vlastně takový vlastně blbý slovo, který vlastně můžeš dát vlastně úplně kamkoli a vlastně se tam snese. Je to příslovce (jak – vlastně), vzniklo nejspíš od přídavného „vlastní“ a tím pádem znamená něco vlastního, přeneseně bych řekla přirozeného nebo jasného… ale to je jen moje spekulace, snad to nějakej študovanej češtinář vysvětlí správněji :o)

venkovan

Já bych to „vlastně“ vlastně ani neřešil. Pořád lepší než vole, což je slyšet už i z médií.
Ale řekl bych, že je to takové pomocné slovíčko které nám pomáhá když něco chceme zdůraznit apod. a když naše vyjadřovací schopnost tak nějak pokulhává.