odik

Proč používají profesionální hráči šipek nylonové násadky?

Koukám na profesionální turnaj a všichni mají běžné nylonové násadky. Přitom jsou náchylnější ke zlomení. V obchodech doporučované hliníkové jsou sice malinko těžší, ale pořád tu existují karbonové a titanové. Ty jsou tedy dražší, ale to profesionálové asi nemusí řešit.

Ve většině sportů mají TOP hráči vždy to nejmodernější a nejkvalitnější. Proč tady ne?

PS: Mluvím o Premier League Darts, ne nějaké hospodské lize.

Nejlepší odpověď
cochee

Annas sice napsala pěkně, ale nic o těch shaftech (násadkách).
Plastové násadky jsou lehčí, jak jsi řekl a proto významně posunují těžiště šipky směrem dopředu. V moderních šipkách se k tomu navíc přičítá fakt, že šipky daleko více vypadávají z terče na zem a hliníkové násadky jsou náchylné na ohnutí. Plastová se, když tak, rovnou ulomí a vymění se.

Další odpovědi
annas

Vložila jsem text na hroty, nikoliv na násadky, i když v odkazu byla o násadkách zmínka.. Omlouvám se.

Jinak odborníci uvádějí:

"Těžko poradit, kterou násadku zvolit. Materiál a design jsou otázkou trvanlivosti a vkusu, délka a hmotnost zase zkoušení a stylu vašeho hodu.

Oblíbené plastové násadky se někdy lámou, jsou ale velice levné. Hliníkové násadky vydrží dlouho, jakmile se ohnou, je nutné je vyměnit. Každý hráč má při sobě vždy pár náhradních násadek. V horní části násadky jsou zářezy, do kterých se zasouvá letka. Vždy velice opatrně, bez násilí. U novějších násadek je horní část násadky otočná, aby umožnila rotaci letky a tím lepší proniknutí šipce do míst, kde už je nějaká zapíchnutá.
http://www.svet­sipek.cz/sipky-soft/jak-vybrat-sipky/

odik

cochee:
Když se ale zlomí v závitu, tak je výměna složitější. Kdyby ale používali třeba titanové (když si je může pořídit amatér, tak k nim mají určitě snadný přístup i profesionálové), tak je váha malá a odolnost velká = zní to jako ideální kombinace a přesto je nepoužívají.

cochee

Furt je ten titan těžší než umělá hmota a to těžiště je výsostně důležité. Zlom v závitu je v pohoďce, je na to vercajk, nehledě k tomu, že profíci během hry nebudou vytáčet zalomený závit a berou si náhradní šipku/šipky. S karbonem jsem házel, není to moc ono, moc jich na trhu není. Pozdėji sem hodím váhu těch šaftů (titan ale nemám ;) )

odik

Stejně tak jsem u žádného neviděl otočné konce násadek. A že u několika bylo vidět, že se tam pak ty šipky nemohli vejít.

odik

Titan je těžší než nylon? Vždyť je dělají jen tenoučký. Jsem právě myslel, že tam už ty rozdíly budou zanedbatelný (případně ve prospěch titanu).

cochee

Bývá o malinko těžší, dělají i srovnatelně tenké/tlusté s plastovými. Já hraju se středními a dlouhými plasty, hmotnost včetně perka je 1,05 resp. 1,3 g – a rozeznám je při hodu od sebe, aniž bych se na ně podíval. Střední titanky vážívají od 1 do 1,6 g. Ty karbonové, co jsem s nimi hrál, vážily 1,4 g. Osobně si myslím, že je to jen marketingová bouda na obyčejné hráče k vytahání peněz. Pokud jde o pevnost titanů… nikdy bych neřekl, že se mi podaří ohnout ty karbony – a ono ejhle. Takže nebudu věřit ani tomu, že titanky jsou nezničitelné. K těm otočným koncovkám: asi ta nekontrolovatelná rotace během letu může vnést nestabilitu, proto ji profíci nepoužívají a spíše zariskují, že se šipka při zapichování uhne.

odik

S titanem jako materiálem mam velmi dobré zkušenosti. Jelikož vím, co vydržel bez jakéhokoliv zdeformování – tak pád šipky (i kdyby 30 g) pro něj není nic (samozřejmě, pokud to bude kvalitní práce).

Co znám karbon, tak tam není možnost, aby se trvale ohnul – maximálně se při velkém tlaku zlomí.

Já měl špatnou zkušenost z obyčejných nylonových, protože se lámaly pořád. A to nejen při pádu. Lámaly se ty konce, co drží letku – jedna za druhou. Tak jsem přešel na hliník. A teď teda asi zase zkusím nylon – ale nějaké dražší a snad kvalitnější.

odik

To je popis steel/soft = hroty/terč.
Já se ptám na násadky = to mezi tělíčkem a letkou.

annas

Uvědomila jsem si dodatečně, že jsem z odkazu místo násadek okpírovala šipky. Když jsem se vrátila, že svou odpověď smažu, nebo vložím správný text z odkazu,
cochee mě oslovil.

Proto jsem z dalšího odkazu vložila podrobnější informaci a to, že na PROČ neexistuje odpověď.

cochee

Jj, na odpověď na PROČ by sem asi musel přijít na Odpovědi některý z členů PDC nebo BDO okruhu 😁 Já si to také jen myslím a odhaduju, i když na základě dlouholetých hráčských zkušeností z té „hospodské“ ligy, jak říká odik 😁 (poznámka na okraj: nejde-li o turnaj celostátního významu, hrají se u nás závodní šipky, a to jak steelové, tak moderní, opravdu po hospodách a to i nejvyšší celostátní liga! Na lepší podmínky nejsou prachy, ČSTV nás odmítá přijmout za svého člena. Mají strach, je nás hodně a podle stanov by se k nám přelila spousta peněz a nezbylo by např. na těch 9 registrovaných sáňkařů a bobistů ;) )

annas

Byla to moje blblost, že jsem odpovídala. 🙂