Kepler

Proč poslanci v britském parlamentu neustále vstávají a pak si zase sedají?

To aby si protáhli nohy, nebo to má jiný význam – jaký?

Nejlepší odpověď
annas

"Osm století vývoje vtisklo britskému parlamentu tradice a zvyky, které jinde nemají obdoby. Přísný řád a psaná pravidla se zde mísí s hlučnou anarchií, po státnických proslovech, jež mění dějiny, následují až divadelně komické výstupy. House of Commons představuje zvláštní svět, v jehož jádru bije demokracie

Předseda parlamentu zastává naprosto klíčovou funkci – už proto, že uděluje slovo.

Poslanci, kteří chtějí mluvit, musejí vstát a „chytit jeho oko“. Předseda jim následně může udělit slovo: Řídí se přitom tím, aby zazněly názory z co nejvíce stran spektra, střídavě vyzývá vládní i opoziční poslance a snaží se dát prostor lidem z různých částí monarchie.

Žádný mluvčí se nepřesouvá k řečnickému pultu, ale mluví z místa, kde právě stojí. Do řeči mu pak mohou svými poznámkami zasahovat ostatní členové parlamentu, hlasitě jej podporovat, či naopak ještě hlasitěji nesouhlasit. Pokud se však debata rozhoří příliš, speaker do ní vstoupí zvoláním „Ticho! Ticho!“ („Order! Order!“). A jestliže ani poté vášně neopadnou, cíleně osloví vyrušující poslance.

Až do roku 1998 platilo, že člen parlamentu nesmí mluvit bez pokrývky hlavy. Za tímto účelem proto mezi řečníky kolovaly dva skládací cylindry. Ve víru debaty a kvůli úspoře času si však poslanci často na hlavu pouze přikládali papír, což působilo komicky. Modernizační komise tak zmíněnou praxi zrušila. " atd.

https://www.sto­plusjednicka.cz/vzne­sene-tradice-ostrovniho-parlamentu-jak-funguje-britska-dolni-snemovna

Další odpovědi
quentos

Jde o dlouhou tradici – vstávají tehdy, když mají slovo. Mluví k předsedovi komory parlamentu, takže jde zároveň o výraz úcty.

Zdroj: https://www.qu­ora.com/Why-do-MPs-stand-up-and-sit-down-again-during-parliamentary-debates

Kepler

quentos: jenže to dělá i několik poslanců najednou, i když slovo nemají. Neznamená to spíš, že žádají o slovo?