Avatar uživatele
Pokročilý

Proč pojišťovny hradí léčbu kuřákům?

Když si kouřením způsobí problémy sami...?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Protože jim, na rozdíl od nekuřáků, přispíváme desítkami miliard do rozpočtu navíc.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

1. proto že by "socialistické" zdravotnictví považovalo za nepřijatelné člověka neléčit jen proto, že na nutný zákrok nemá peníze.

2. protože si to skoro předplatili. 3/4 z ceny krabičky cigaret jsou jen daně, primárně na jejich prodeji vydělává stát a to prakticky bez práce a s nulovými náklady. Dá se tedy chápat když pak část z takto levně získaných peněz kuřákům vrátí ve chvíli, kdy už se jejich zdraví v důsledku kouření poroučí... jistě, že v tom hraje velkou roli nezodpovědnost a hloupost, ale ekonomicky to celkem vychází a tratí na tom jen ten kuřák, finančně i zdravotně.


Avatar uživatele
Zlatý

"Silný kuřák za den vykouří čtyřicet cigaret. A spotřební daň uvalená na tabák činí asi padesát korun na jednu krabičku cigaret, takže za dvě krabičky, jež denně ten kuřák vykouří, odevzdá státu každý den sto korun. To je měsíčně tři tisíce korun, tedy třicet šest tisíc korun ročně. A pokud ten kuřák kouří jako já — čtyřicet let —, tak to máme za jeho život jeden milión čtyři sta tisíc čtyřicet korun."

http://www.reflex.cz/…
--
Jsem nekuřák, takže nedovedu posoudit, kolik kuřák zaplatí na daníchj - viz bod. 1.

"Nekuřáci na kuřáky doplácí

Studie z jiných zemí (např. , Dánsko, Švédsko) dokázaly, že kuřák stojí společnost více než nekuřák, i když se vezme v úvahu jeho předčasná smrt. Kdyby kuřáci přestali kupovat cigarety, zvýšila by se u nás nejen produktivita práce, ale peníze nyní vydávané za cigarety by byly použity k nákupu jiných výrobků či služeb, které jsou zdaněny DPH. Daně z cigaret vybrané státem představují jen přerozdělení již vytvořené hodnoty, tedy se nedají počítat jako přínos pro společnost. Přínosem pro společnost by byl vyšší růst HDP, kterého by se dosáhlo eliminací kouření.

Zvýšené náklady spojené s kouřením nesou spotřebitelé, stát a soukromé firmy, tudíž dotují tabákový průmysl. Bez těchto dotací by kouřilo jen zanedbatelné procento populace a investice do tabá!k".
atd.
Zdroj: Hana Rossová, strategická ředitelka programu zaměřeného
na kontrolu tabáku, American Cancer Society,
MUDr. Eva Králíková, CSc. - 1.LF UK a VFN
http://www.kurakova-plice.cz/…

Věčné dilema - jen vím, že můj otec zemřel na rakovinu plic v 59 letech a bratr v 46 letech. Šlo to velmi rychle, takže jejich náklady na léčení byly minimální.

Proč hradí? Je to zatím tak stanovené. Je každého věc, kdo kouří, ničí si zdraví, nebo nekouří. Existuje svoboda , ale s ní by měla být tolerance..

Ale to, že zpravdila kuřák má zdravotní problémy, možná i dříve umírá, je jakýsi "trest" za to, že ničí své zdraví. Ale nedosáhne na něho Parkinson ani Alzheimer.

Ale kuřácí neplatí za návštěvu u lékaře, ale platí zasse víc za léky, které pojišťovna neuhradí.

Není někde zakopaný pes?


Avatar uživatele
Stříbrný

Ono by to totiž vypadalo blbě, kdyby ne.

Totiž - třeba takoví horo/skálolezci, cyklisté na silnicích v městě nebo horský sjezd, skejťáci, freestyleři, dieto-zdravo-vyživovači - obecně lidé, kteří si vlastním přičiněním dříve či později způsobí újmu, těm také hradí léčbu pojišťovna - a to si na rozdíl od kuřáků VŮBEC NIC nepřiplácí. Tak proto.


Avatar uživatele
Zlatý

Ti co pijí alkohol a obézní ti nevadí??? Nespadáš náhodou do některé skupiny?


Avatar uživatele
Bronzový

Protože tak zní zákony. A mezi zákonodárci je také velká skupina kuřáků.
A nakonec, na kouření doplácí všichni, jak kuřáci (zdravím a náklady) tak i nekuřáci (zakouřené prostředí a solidarita s léčením nemocí, které si kuřáci kouřením zapříčinili).
Dlouhodobé dilema, ve kterém se obě strany, nikdy neshodnou.:-(


Avatar uživatele
Pokročilý

Na př. i zplodiny dieselů vyživují rakovinu, také je viníkem i průmysl i když se životní prostředí zlepšilo za 20 let tak na př. v Porubě mají dvakrát horší vzduch než v Praze, nemusíte být kuřák a máte také někdy problémy

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

aliendrone

annas>>>

Už jsi velká holka, mohla bys rozpozat účelový blábol.

cituji:
"Zvýšené náklady spojené s kouřením nesou spotřebitelé, stát a soukromé firmy, tudíž dotují tabákový průmysl. Bez těchto dotací by kouřilo jen zanedbatelné procento populace a investice do tabá!k"."
Konec citace

Jmenuj ALESPOŇ JEDINOU firemní či státni dotaci na podporu kouření.

"Zvýšené náklady" na léčbu si kuřák BOHATĚ uhradí - a nejen spotřební daní, ve výčtu z prvního odstavce je třeba opominuta "bezvýznamná maličkost" DPH (kuřivo je TAKÉ ZBOŽÍ) a další přínosy, které jsou s kouřením spojené (kolik takové kouření dá pracovních míst - ať ve firmách na zpracování tabáku, výrobu cigaret nebo třeba právě farmaceutickým společnostem)

Ono už jen tím, že kuřák dříve "natáhne ráfy" ušetří společnosti často MILIONY, které stát NEMUSÍ vyplácet v důchodech. (pokud si zkrátí život o 10-15 let, je to odhadem kolem 2 milionů - a to se musí TAKÉ započítat)

Kouření je SPOLEČENSKY PROSPĚŠNÉ (byť samotným kuřákům škodí) - na rozdíl od aktivit, jako je lezení po skalách!!

Avatar uživatele
Bronzový

mzm

Jak je kouření společensky prospěšné? Nějaký aspoň trochu důvěryhodný odkaz? Nějak jsem nedokázal dohledat. Teda pokud to nebyl zrovna web od Philipa Morise...

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Nejsem ekonom, nejsem kuřák, nevím ani kolik stojí cigarety.

Uvedla jsem konfrontaci, nikoho nepřesvědčuji.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 4892
Zlatý Drap 3019
Zlatý led 2154
Zlatý Kepler 1836
Zlatý marci1 1656
Zlatý ivzez 1321
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1243
Zlatý mosoj 965
Zlatý gecco 818

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.