Válek Petr

Proč pojišťovny hradí léčbu kuřákům?

Když si kouřením způsobí problémy sami…?

Nejlepší odpověď
Kepler

Protože jim, na rozdíl od nekuřáků, přispíváme desítkami miliard do rozpočtu navíc.

Další odpovědi
anonym

  1. proto že by „socialistické“ zdravotnictví považovalo za nepřijatelné člověka neléčit jen proto, že na nutný zákrok nemá peníze.
  2. protože si to skoro předplatili. 3/4 z ceny krabičky cigaret jsou jen daně, primárně na jejich prodeji vydělává stát a to prakticky bez práce a s nulovými náklady. Dá se tedy chápat když pak část z takto levně získaných peněz kuřákům vrátí ve chvíli, kdy už se jejich zdraví v důsledku kouření poroučí… jistě, že v tom hraje velkou roli nezodpovědnost a hloupost, ale ekonomicky to celkem vychází a tratí na tom jen ten kuřák, finančně i zdravotně.

annas

„Silný kuřák za den vykouří čtyřicet cigaret. A spotřební daň uvalená na tabák činí asi padesát korun na jednu krabičku cigaret, takže za dvě krabičky, jež denně ten kuřák vykouří, odevzdá státu každý den sto korun. To je měsíčně tři tisíce korun, tedy třicet šest tisíc korun ročně. A pokud ten kuřák kouří jako já — čtyřicet let —, tak to máme za jeho život jeden milión čtyři sta tisíc čtyřicet korun.“

http://www.re­flex.cz/clanek/ko­mentare/79893/ma­ji-kuraci-platit-vyssi-zdravotni-pojisteni-vzdyt-uz-ho-plati-pane-pirku.html

Jsem nekuřák, takže nedovedu posoudit, kolik kuřák zaplatí na daníchj – viz bod. 1.

"Nekuřáci na kuřáky doplácí

Studie z jiných zemí (např. , Dánsko, Švédsko) dokázaly, že kuřák stojí společnost více než nekuřák, i když se vezme v úvahu jeho předčasná smrt. Kdyby kuřáci přestali kupovat cigarety, zvýšila by se u nás nejen produktivita práce, ale peníze nyní vydávané za cigarety by byly použity k nákupu jiných výrobků či služeb, které jsou zdaněny DPH. Daně z cigaret vybrané státem představují jen přerozdělení již vytvořené hodnoty, tedy se nedají počítat jako přínos pro společnost. Přínosem pro společnost by byl vyšší růst HDP, kterého by se dosáhlo eliminací kouření.

Zvýšené náklady spojené s kouřením nesou spotřebitelé, stát a soukromé firmy, tudíž dotují tabákový průmysl. Bez těchto dotací by kouřilo jen zanedbatelné procento populace a investice do tabá!k".
atd.
Zdroj: Hana Rossová, strategická ředitelka programu zaměřeného
na kontrolu tabáku, American Cancer Society,
MUDr. Eva Králíková, CSc. – 1.LF UK a VFN
http://www.kurakova-plice.cz/koure­ni_cigaret/za­jimavosti-a-statistiky/statni-ekonomika-koureni/343-jake-jsou-naklady-na-lecbu-nemoci-z-cigaret-vydela-stat-na-danich.html

Věčné dilema – jen vím, že můj otec zemřel na rakovinu plic v 59 letech a bratr v 46 letech. Šlo to velmi rychle, takže jejich náklady na léčení byly minimální.

Proč hradí? Je to zatím tak stanovené. Je každého věc, kdo kouří, ničí si zdraví, nebo nekouří. Existuje svoboda , ale s ní by měla být tolerance..

Ale to, že zpravdila kuřák má zdravotní problémy, možná i dříve umírá, je jakýsi „trest“ za to, že ničí své zdraví. Ale nedosáhne na něho Parkinson ani Alzheimer.

Ale kuřácí neplatí za návštěvu u lékaře, ale platí zasse víc za léky, které pojišťovna neuhradí.

Není někde zakopaný pes?

aliendrone

Ono by to totiž vypadalo blbě, kdyby ne.

Totiž – třeba takoví horo/skálolezci, cyklisté na silnicích v městě nebo horský sjezd, skejťáci, freestyleři, dieto-zdravo-vyživovači – obecně lidé, kteří si vlastním přičiněním dříve či později způsobí újmu, těm také hradí léčbu pojišťovna – a to si na rozdíl od kuřáků VŮBEC NIC nepřiplácí. Tak proto.

mosoj

Ti co pijí alkohol a obézní ti nevadí??? Nespadáš náhodou do některé skupiny?

Jiří Bohumil

Protože tak zní zákony. A mezi zákonodárci je také velká skupina kuřáků.
A nakonec, na kouření doplácí všichni, jak kuřáci (zdravím a náklady) tak i nekuřáci (zakouřené prostředí a solidarita s léčením nemocí, které si kuřáci kouřením zapříčinili).
Dlouhodobé dilema, ve kterém se obě strany, nikdy neshodnou.:-(

plebs

Na př. i zplodiny dieselů vyživují rakovinu, také je viníkem i průmysl i když se životní prostředí zlepšilo za 20 let tak na př. v Porubě mají dvakrát horší vzduch než v Praze, nemusíte být kuřák a máte také někdy problémy

aliendrone

annas>>>

Už jsi velká holka, mohla bys rozpozat účelový blábol.

cituji:
„Zvýšené náklady spojené s kouřením nesou spotřebitelé, stát a soukromé firmy, tudíž dotují tabákový průmysl. Bez těchto dotací by kouřilo jen zanedbatelné procento populace a investice do tabá!k“."
Konec citace

Jmenuj ALESPOŇ JEDINOU firemní či státni dotaci na podporu kouření.

„Zvýšené náklady“ na léčbu si kuřák BOHATĚ uhradí – a nejen spotřební daní, ve výčtu z prvního odstavce je třeba opominuta „bezvýznamná maličkost“ DPH (kuřivo je TAKÉ ZBOŽÍ) a další přínosy, které jsou s kouřením spojené (kolik takové kouření dá pracovních míst – ať ve firmách na zpracování tabáku, výrobu cigaret nebo třeba právě farmaceutickým společnostem)

Ono už jen tím, že kuřák dříve „natáhne ráfy“ ušetří společnosti často MILIONY, které stát NEMUSÍ vyplácet v důchodech. (pokud si zkrátí život o 10–15 let, je to odhadem kolem 2 milionů – a to se musí TAKÉ započítat)

Kouření je SPOLEČENSKY PROSPĚŠNÉ (byť samotným kuřákům škodí) – na rozdíl od aktivit, jako je lezení po skalách!!

mzm

Jak je kouření společensky prospěšné? Nějaký aspoň trochu důvěryhodný odkaz? Nějak jsem nedokázal dohledat. Teda pokud to nebyl zrovna web od Philipa Morise…

annas

Nejsem ekonom, nejsem kuřák, nevím ani kolik stojí cigarety.

Uvedla jsem konfrontaci, nikoho nepřesvědčuji.