mosoj

Proč podle Einsteina neexistuje pojem současnost?

Nejlepší odpověď
annas

Podrobné vysvětlení najdete v odkazech.

Chybička pana Einsteina aneb proč není současnost jen iluze
http://fikacek­.blog.idnes.cz/c/461850­/chybicka-pana-einsteina-aneb-proc-neni-soucasnost-jen-iluze.html
Jan Fikáček – mezi jiným zakladatelem a předsedou Einsteinovy společnosti .
Vysvětlení podle obrázku v odkazu, tzv. teorie Andromedy.

"Přesně podle speciální teorie relativity se říká to, že minulost, současnost a budoucnost jaksi existují současně a záleží jen na našem pohybu, abychom měnili např. budoucnost v minulost či naopak.

Jenže je tady jedna zásadní chybička a to ta, že to co existuje současně, je vlastně něco, co existuje okamžitě, najednou všude v prostoru, což ovšem není to, co pozorujeme, protože vše vidíme jen se zpožděním, daným dobou letu paprsků světla od objektu k pozorovateli. Hvězdy vidíme vlastně v minulosti a jen té minulosti se týká teorie relativity. Milý Albert se nám tak ocitl mimo vlastní teorii relativity, aniž by si toho všiml. Prostě udělal „malou“ chybičku.

Zřejmě právě Einsteinova úvaha spoluzpůsobila názory, že čas vůbec neexistuje a tím pohyb také ne, že čas je pouhá iluze.

Rozbijeme vaší představu o času, existují minulost, přítomnost a budoucnost současně? Skončí někdy čas?
Zdroj: National Geographic – Struktura vesmíru

http://nevsedni-svet.cz/rozbijeme-vasi-predstavu-o-casu-existuji-minulost-pritomnost-a-budoucnost-soucasne-skonci-nekdy-cas/

Další odpovědi
gecco

Nejsem si vědom toho, že by Einstein ´odmítal´ pojemn současnost.
Einstein svou teorií ´tvrdí´, že současnost je relativní…
😉

JájsemRaibek

No dle mého názoru již při vyslovení slova současnost je to již minulost. Jde o to, že než se zvuk mnou vysloveného slova „současnost“ dostane k tvým uším, je to již minulostí a proto současnost jako taková prostě nemůže být.

led

Súčasnosť je relatívny pojem v našom poňatí, ktorý zaberá istú časovú jednotku definovanú na určite časové obdobie, napríklad súčasník Kolumbovej plavby je pre nás človekom XV.storočia, teda minulosťou a my za našu súčasnosť považujeme XXI.storočie n.l. od jeho začiatku, tj.konca XX.storočia n.l., po krátku dobu dneška, teda moment, kedy túto definíciu čítate.
Vo fyzikálnom poňati čas je neustále v pohybe, teda súčasnosť sa stáva v čase svojho zrodu minulosťou.

Agneta

Podle Budhy existuje jen „momentálně“ = dlouhá současnost.
Einstein to viděl z fyzikálního hlediska jinak > „vše je relativní“…:DDD

da ny

😉
„Chybička pana Einsteina…“
http://fikacek­.blog.idnes.cz/c/461850­/chybicka-pana-einsteina-aneb-proc-neni-soucasnost-jen-iluze.html

„S rostoucím věhlasem stále více hloupnu…"
http://free-energy.xf.cz/e­instein/einste­in.htm

Anonymous01

Podle mě že když se bavíme o přítomnosti tak se z ni stává minulost :)

Elixír

To co vysvětlují, že je chybou Ensteina, je jejích selhání v teorií relativity. Dimenze se nedají obelhat názorem. To zkoušeli na Pfiladelfií, když otevřeli všechny dimenzionalní pole a kovová loď se stala tekutým železem s dinosaury a bůh ví s čím. Současnost je, všude teď v minulost. Toto je přesná definyce.

mojitek

já bych se nejdřív zeptal: co je to vůbec „čas“?A pak co je to „současnost“ v pravém slova smyslu? Einstein se podle mě vůbec nemýlil,jde jen o úhel náhledu. Hlavně skutečnou podstatu,pochopení principů t.relativity zvládá jen pár lidí na téhle planetě. Radši bych se do spekulací nepouštěl

mosoj

Jen málo lidí na světě dokáže pochopit jeho abstraktivní postuláty.
Koukám, že na Odpovědích je pár uživatelů kterým je jasné že Enstein to všechno ukradl. Ale komu, zřejmě jim.

mojitek

je třeba prostudovat celou jeho teorii. Skoro všichni ani zdaleka netuší o co zásadního vlastně tady jde.