JájsemRaibek

Proč po se injekci vpich za chvíli zahojí, ale po očkování proti tetanu zůstane v místě vpichu „značka“?

Přitom jde o tu samou injekci, ale po normální injekci v místě vpichu po chvíli nezůstane nic, ale po očkování proti tetanu v místě vpichu zůstane taková malá jizva. Proč tomu tak je?

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, jsem aliendrone, takže nějak nemám jizvu po očkání proti tetanu, tím netrpím. Pochopitelně mám jizvu po očkování proti TBC – ta vzniká jako reakce pokožky na očkovací látku. Obyčejná pidipenetrace jehlou (odběr apod.) prostě zmizí/zhojí se bez zajizvení (viditelného).

Další odpovědi
Kepler

Očkuje se oslabeným bakteriálním toxinem a to vyvolává imunitní reakci, která je samozřejmě nejsilnější v okolí vpichu. Zřejmě dochází i k malým tkáňovým změnám. Více zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Toxoid

Dochy

Myslel jsem že to bylo proti neštovicím, ale podle všeho skutečně proti TBC (jizva na rameni). Nevím o tom, že by po tetanovce zůstávali jizvy.