jaymes

Proč platy neodpovídají cenám?

Proč průměrný plat v čr (cca 13 000) vůbec neodpovídá cenám zboží a služeb? Proč oprava pračky, televize, auta stojí tisíce korun, kde na to mají lidi brát z těch almuženek, kterým podnikatelé-vykořisťovatelé říkají platy?

Nejlepší odpověď
ReHu

1, můžeš taky být podnikatelem-vykořisťovatelem
2. Můžeš si na opravu (novou pračku) půjčit
3. Můžeš prát na valše, poslouchat rádio, jezdit MHD či vlakem
4. Můžeš si přibrat další práci
5.můžeš si najít jinou, lépe placenou práci

Další odpovědi
klumprt

Celá otázka vychází jednak z chybných údajů, přičemž i medián mzdy (kterým se často argumentuje) je výrazně vyšší než 13 tis. https://www.czso­.cz/csu/czso/cri/pru­merne-mzdy-2-ctvrtleti-2015 a jednak zřejmě z nepochopení tržní ekonomiky, založené na poptávce a nabídce.

ivzez

Platy (státní a nezisková sféra) jsou dány tabulkami
a neřekla bych, že průměrný je jen kolem 13.000 Kč.

Mzdy (soukromá sféra) si zaměstnanci sjednávají se zaměstnavateli.
Jaké mzdy si sjednají, takové pobírají (nejsou-li spokojeni, měli by si
v příštím zaměstnání sjednat vyšší).

Ceny oprav vnímám jako „určitou politiku“.
Je-li oprava drahá, prodá se více nových výrobků
(oprava se nevyplatí).

mosoj

Protože politikům je to jedno . Cílem kapitalismu je ožebračovat obyčejné lidi a obohacovat zloděje.
Ostatní zde, jsou jenom blafy.

Hlada

Narozdíl od předešlého režimu drtivou většinu platů neurčuje stát, dokonce ani podnikatelé (konkurenční prostředí), ale trh. Máme otevřené hranice, drahá práce by byla neprodejná. Tedy v podstatě stejná situace, jako ceny oprav, které uvádíte. Servis obecně není nijak lukrativní činnost, přesto se zdá drahý v porovnání s cenou nového výrobku (často cena práce v zahraničí). Proto také nemohou být vyšší mzdy.

lexx

ale odpovídají, odpovídají enemže ne pro všechny, na tom systém „kapitalistický a volnětržní“ jednou dojede a skončí, na mizerné koupěschopné poptávce, reálné mzdě a neprodejném zboží proto všichni kradou jako straky s cílem zabezpečit se až to brzo praskne, nepomůže jim…

ReHu

Cílem kapitalistů je zisk.

Kapitalismus je ekonomický systém, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a jsou provozovány v prostředí tržní ekonomiky za účelem dosažení zisku. Akumulací (části) zisku vzniká kapitál, který je znovu investován do výroby za účelem navýšení zisku. Vyskytuje se však více pojetí kapitalismu závisející na historickém době a osobě, která jej používá. Termín také zpravidla nezahrnuje jen ekonomický, ale i společenský a politický význam.

Stát si většinou ponechává možnost takový ekonomický systém regulovat zákony, např. zákoníkem práce či obchodním zákoníkem. Anarchokapitalismus je pak název pro systém kapitalismu bez přítomnosti jakékoli státní regulace. Ekonomiky takových států, kde stát zasahuje do ekonomiky, jsou smíšené; tržní principy fungují v určitých oblastech, v jiných však vládne monopol či monopson státu.

Socialismus už tu byl a (také?) evidentně nefungoval.
Socialismus (z latinského socialis družný, společenský) je myšlenka a hnutí, které se snaží liberálně kapitalistický soukromovlastnický hospodářský a společenský řád nahradit systémem založeným na společném vlastnictví. Cílem socialismu je dosažení ideálů rovnosti, spravedlnosti a mezilidské solidarity cestou sociální reformy (tzv. reformní socialismus) nebo revolucí (tzv. revoluční socialismus). Socialismus si obecně klade tyto cíle: změna majetkových a právních vztahů ve společnosti, změna struktury hospodářství, boj proti výsadám ve vzdělání a změna státního zřízení.

Socialismus je ucelený myšlenkový systém, který vznikl jako reakce na industrializaci. Samotný termín podléhá době a místu užití, kdy může znamenat velmi odlišné postupy. Oxfordský slovník světové politiky ho dělí na sociálně-demokratický, marxistický a utopický (komunistický).

V širším smyslu jde zaprvé o ekonomický systém charakterizovaný společným vlastnictvím výrobních prostředků, kolektivismem, intervencionismem a v tzv. reálně socialistických státech, vycházejících z totalitního pojetí řízení hospodářství, i v některých demokratických zemích určitou mírou plánovaného hospodářství. V ekonomickém smyslu je protiváhou kapitalismu.