zjentek

Proč píská monitor?

Monitor píská… puoč.

Nejprve jsem si to vůbec neuvědomoval, ale cca po sedmi létech věčného vysedávání před ním mně to došlo- píská a dost zákeřně!

Zvuk by se dal přirovnat k pískání v uších a troufám si tvrdit, že tinitus se u mne rozvinul právě z pískajícího monitoru ;)

Odpovědi
cochee

Většinou, když něco takového píská, tak to dělá nějaká vysokofrekvenční cívečka, která se stářím rozvolnila, její závity rezonují a výsledný kmitočet se může nacházet ve slyšitelné oblasti. Kdysi se takové cívky impregnovaly, než se daly na desku plošných spojů, v parafinu, dneska už to asi není tak běžné. Mimochodem, taky mi píská monitor, ale jen když je vypnutý a přitom připojený do zásuvky. Když ho zapnu, pískání přestane.

Roman71

Je dost jistě možné, že v inkriminovaném monitoru vysychají kondenzátory ve filtraci napětí a pískání s přibývajícími roky zesiluje. Stálo by za to ho nechat zkontrolovat/o­pravit, dokud ještě funguje, popřípadě se poohlédnout po jiném tišším :)