Usoman

Proč piloti proudových letadel při startu rovnou „nedupnou na plný plyn“?

Proč piloti nejdříve pustí motory na 50% výkon a po pár vteřinách na 100%?

Odpovědi
dubraro

Protože spalovací motor musí nejprve dosáhnout provozní teploty, než může dodávat plný výkon. Potom, jak píše led, každý stroj je třeba užívat tak, jak stanovuje jeho výrobce.

BTW: V letadle se na plyn nešlape, ale za něj tahá. Má tvar páky či táhla, zpravidla po levé ruce pilota. Přitažením k sobě se otáčky a výkon motoru zvyšují. Správně se to nazývá „přípusť motoru“.

pepe88

To je to samé proč nekadíme hned na plno hrozí rychlé opotřebení.

Kepler

Nevím, kde jsi to vzal, možná to tak je, ale důvod neznám. Nepřipadá mi logický. Naopak, při startu se často používá navíc forsáž, nebo dokonce jednorázové startovací rakety (hlavně u stíhaček a větších vojenských dopravních letadel). Vše záleží na délce ranveje a požadavku rychlosti vzletu.

led

Piloti sú povinní pri štarte sa riadiť letovým manuálom. Tam je presne stanovený postup úkonov a požiadavky na chod motorov počas štartu. Súčasne musia robiť prepočty vplyvu vetru, počasia, hmotnosti lietadla a ďalších špecifík letu. Akékoľvek vybočenie zo stanovených pokynov môže viesť ku kolízii.
Pre lepšiu laickú informovanosť nájdite si na internete, prípadne pozrite v televizii dokumentárne filmy o leteckých nešťastiach.

Kepler

pepe: na tom něco je. Ve Slezsku existuje přísloví: Vartki guvno řiť targo (rychlé hovno trhá prdel) 🙂

Usoman

Příspěvek smazán administrátorem.