MichaelOffic

Proč peníze tak moc lidem kazí charakter?

Je to přece jen kus kovu a papíru.....

Třeba když někdo je ‚chudý‘ a dostane se mu dočasně většího obnosu a nebo rovnou zbohatne, tak proč se zkazí jeho osobnost a dívá se na ostatní lidi zkrz prsty a zapomene na lidi kolem sebe. Nebo někomu věříte a na toho člověka je spolehnutí, ale jakmile dojde na nějakou věc s penězi (třeba půjčení), tak se rázem přátelství ztratí a dotyčný se vám vyhýbá a je jako vyměněný…

Myslím že by svět se měl lépe bez peněz.

Nejlepší odpověď
Kepler

To se nedá zevšeobecňovat, záleží na opravdovém charakteru člověka a hlavně dosavadních zkušenostech s půjčováním peněz. Myslím, že se každý z nás setkal s žádostí o půjčku, byť jen malé částky a na navrátila už dotyčný nepamatoval. To si už každý rozmyslí, komu půjčí a komu ne. A taky: až budeš mít dost peněz, pak teprve zjistíš, kolik máš najednou „přátel“.

Další odpovědi
annas

Tvrzení, které jste napsal, není docela správné. I kdyby bylo, nemůžete házet všechny lidi do jednoho pytle.

Peníze jsou k života potřeba, bohužel, někdo jich má méně, jiný dost. Někdo musí víc pracovat, aby je získal, jiný k nim někdy přijde tzv. „po haluzi“. Třeba dědictvím, vyhraje atd. Takže si je začně užívat, víc utrácet atd.

Jak mohou peníze změnit charakter? Ze dne na den se může změnit kdejaký člověk a peníze v tom nemusí hrát žádnou roli.

Pokud člověk vlivem peněz zpychne, předvádí se, pak má třeba vysoké sebevědomí, rád se předvádí, chlubí atd. Postrádá některé morální vlastnosti, které se u něho neprojevovaly, nebo je skrýval.. Ovlivnily ho okolnosti.

Druhá skutečnost, když si bohatý koupí auto, nový dům atd. většinou mu lidé závídí, nepřejí mu to, jiní ho obdivují, když si peníze vydělal poctivou prací.

Kolikrát se stalo, že když se jiní doví, že známý zdědil majetek, hned se objeví množství tzv. přátel, kteří mu závid a chtěji mu „odlehčit“. Půjčky – často se stanou nenávratnými. Ukáže se, kdo byl či je opravdovým přítelem.

Není horší ten, kdo nastavuje ruku?

Pohled je čistě subjektivní, všechno ostatní jsou jen domněnky, důvody znají dotyční… vše souvisí s něčím … ale s čím? To se nedovíme.

--
„Penězi si lze naklonit rozum, nikoliv srdce.“ Jan Sobotka

magorvkleci

…svět by se měl lépe bez peněz…
Myslím, že si mnozí pokrytecky zapomínají, že peníze jsou prostě jednoznačným a jednoduchým měřítkem hodnoty. A chtě nechtě, jsou i měřítkem schopností člověka peníze vydělat a udržet. Na světě s omezenými zdroji, kde se namnožilo 7,5 miliardy lidí to už je tak, že aby se měl někdo líp, musí se mít někdo hůř.

Gestas

Nekazí, spíš ukážou, jaký doopravdy je.

autacek

Peníze sice kazí charakter, ale mnohdy otevírají oči, že život máme jen jeden a člověk by měl hledět na to, jak si jej užije, protože druhou šanci mít nebude.

plebs

Bez peněz o to se pokusil komunista Uljanov a jeho družina / je jich dostatek i v české kotlině /, mám dojem, že se to nepovedlo.
Kapitalismus je, že silnější požírá slabšího, můj šéf má názor, jako v džungli
Poté byl ještě jeden ismus, který byl potlačen i když občas vystrkují také růžky v různých částech světa

marci1

Žijeme v době tržního hospodářství a současným trendem je „mít co nejvíce peněz, majetku“. Na ty „chudší“ se pak pohlíží jako na „méněcenné“, „neschopné“. Pohlíží se na ně jako na „socky“. Naštěstí nejsou všichni takoví. 🙂

ivzez

Vycházíte z chybného, byť často opakovaného tvrzení, že peníze
kazí charakter. To je omyl, peníze ničí charakter zkazit nemohou.

Chyba už v charakteru byla, jenom se kvůli různým
okolnostem neprojevila (nebo nemohla projevit) dříve.

__

K jedné z dřívějších odpovědí:

Peníze nikdy nebyly, nejsou a nikdy nebudou
»jednoznačným a jednoduchým měřítkem hodnoty. A chtě nechtě,
jsou i měřítkem schopností člověka peníze vydělat a udržet.«

Tak to podle mne vidí pouze povrchní lidé. Hodnota ani schopnosti
člověka nespočívají v penězích ani v jejich (ne)dostatku.