Proč patří k Velikonocům vajíčka a z jaké země k nám tento symbol (pravděpodobně) přišel?

Nejlepší odpověď
elektrikář

Tento symbol používali už staří slované.

Kerberus

Doplním odpověd, protože uživatel uzavřel brzy otázku. Neníé pravda, že je používali až Slované.

Nejtypičtějším symbolem velikonoc je vajíčko a i to má starou tradici. Další důvod je také proto, že jsou symbolem nového života, protože vše pochází je z vejce. Od nepaměti symbolizovalo vejce nejen zárodečný chaos, ze kterého vznikl svět, ale také životní sílu, narození a zmrtvýchvstání, nesmrtelnost, návrat jara a díky skořápce i pocit bezpečí.

Proč vajíčka? Zejména proto, že se dochovala dávná pověst o tom, jak sv. Petr chodil s Ježíšem po světě a dostali hlad. Přišli k jedné chalupě a prosili hospodyni o kousek chleba. Selka však neměla ve stavení chleba ani kousek a ubohá nevěděla, co by hostům narychlo podala. Náhle však uslyšela kdákání slepice, která slétla z hnízda v kurníku. Selka tam rychle vyskočila a našla vejce, které dala do teplého popela, upekla je a nabídla pocestným. Když odešli, chtěla uklidit skořápky, které po vejcích zůstaly. Jaké však bylo její překvapení! Skořápky se proměnily ve zlato! Selka pak každého pocestného krmila jen vajíčky, ale skořápky se už nikdy ve zlato neproměnily.

Z vajíčka Lédy oplodněné Diem v podobě labutě se přece narodila krásná Helena, příčina trojské války. V antických hrobech byly nalezeny figurky boha Dionýsa s vajíčkem v dlani, což byl symbol návratu k životu. Židé podávají pečené vejce „betzab“ při velikonoční hostině, protože jim připomíná jarní oběti v jeruzalémské svatyni.

V některých lidových tradicích je vajíčko také nositelem zlých mocí. Aby se člověk vyhnul neštěstí, nesmí je přinést domů po západu slunce a skořápku je třeba dobře rozdrtit a hodit slepicím, aby ji nezneužila nějaké nečistá síla.

Více na http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:kU­Ko3zF9tZAJ:brtpichla­vec.sweb.cz/tra­dice/s_veliko­noc/svelikonoc1­.htm+kdo+jako+prvn%C3%A­D+pou%C5%BE%C3%AD­val+vaj%C3%AD%C4%8Dko+ja­ko+symbol+Veli­konoc&cd=5&hl=­cs&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz