Proč pálivá paprika pálí?

a nepálivá nepálí?
Jak pozná ta paprika, která má pálit a která ne, když jsou stejné.

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavé povídání o paprice. Dokáže i zabít?

Opověď můžeme nalézt ve studiu kapsaicinoidů. Kapsaicinoidy jsou látky, patřící do skupiny alkaloidů, konkrétně fenylalkylamidových alkaloidů. Společné působení asi šesti chemicky příbuzných látek z této skupiny vyvolá typicky pálivou chuť. Nejsilnější účinky, a tedy i největší pálivost z těchto látek má kapsaicin a jeho derivát dihydrokapsaicin. Papriky si původně kapsaicinoidy vyvinuly na obranu proti býložravcům. Samotný kapsaicin se vytváří ve žlázkách na vnitřních žebrech plodů a odtud se rozšiřuje do okolní tkáně plodů a semen. Jeho obsah je však rozdílný v závislosti na odrůdě a oblasti, ve které je paprika pěstovaná. V teplejších oblastech jsou plody většinou více pálivé a obsahují i vyšší množství kapsaicinu. Pravděpodobně nejpálivějším druhem papriky je habanero (Capsicum chinense), pěstovaná především v Mexiku a v Číně.

http://21stole­ti.cz/blog/200­7/07/20/muze-paliva-paprika-i-zabit/

Další odpovědi
Bedy

Pálivá pálí, protože obsahuje látky, které buď pálí přímo nebo po nějaké reakci (např. se slinami).
Když kupuju papriku, tak k ní čuchám. Když ostřeji zapáchá/voní, tak je pálivá.