Syd

Proč pálení kůže přestane?

Když pálí něco v puse, je to jasný – sliny to odplavěj. Ale když štípe vadná moč v močový trubici, kysličník v rance, krém na poškozený kůži, proč pálení po chvíli přestane? Zrovna tak když štípou zbytky chlóru, mýdla nebo šampónu v očích a oči pálej, ale ne tolik, aby mi tekly slzy.

Odpovědi
dejavu

Pokud dojde k lokálnímu podráždění na kůži, vyčerpají se mediátory v nervových buňkách, které jsou odpovědné za detekci těchto pocitů.
Podráždění v očích odplaví slzy, které se tvoří, i když nepláčeš a nepřepadají z očí ven.