icurusL

Proč olej při smažení najednou vybuchne?

Nechal jsem nejdřív olej nahřát a pak když byl nahřátý ozvala se rána jak z děla a olej vytryskl z pánve do okolí. Co se děje při tomto za fyziku?

Nejlepší odpověď
Schluker

Nejpravdepodobnejsi je, ze se do nej dostala voda – mohla byt v nadobe jiz pri nalevani oleje, mohl odnekut kapnout kondenzat, mohla priletnout kapka od drezu – moznosti je vicero.
Fyzika je jednoducha – voda se pri styku s rozpalenym olejem prudce odpari a tim zpusobi “vybuch”.

Další odpovědi
Kepler

Asi to bude tak, jak píše Schluker. Ale to je nic proti tomu, co se podařilo mně. Chtěl jsem přít oleje při smažení, jenže jsem si spletl flašku a přilil místo toho ocet. Když ty flašky si byly tak podobné… To si nedovedete ani představit, co se událo vzápětí, nepopsatelný binec, ke všemu olej chytl a smradu jako v hradu. Kupodivu jsem přežil bez následků. To jen tak pro zpestření.

mosoj

Olej jsi nenahřál ale přehřál nad teplotu bodu varu. Vzhledem k čistotě oleje došlo k tzv. utajenému varu. Stejně se chová i čistá voda či jiná čistá kapalina. Voda žádný výbuch nezpůsobuje ale v mžiku se přeměňuje na páru. tento jev je provázen prskáním.

Midoc

Pánev byla před nalitím oleje asi mokrá.
Po zahřátí vyprskla vodní pára z pánve ven.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

GM

Kepler😁😂🤣

Schluker

Mosoj: to by presahl kourovou teplotu a o zakoureni neni zminka.