Avatar uživatele
icurusL

Proč olej při smažení najednou vybuchne?

Nechal jsem nejdřív olej nahřát a pak když byl nahřátý ozvala se rána jak z děla a olej vytryskl z pánve do okolí. Co se děje při tomto za fyziku?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Kepler před 1143 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Schluker

Nejpravdepodobnejsi je, ze se do nej dostala voda – mohla byt v nadobe jiz pri nalevani oleje, mohl odnekut kapnout kondenzat, mohla priletnout kapka od drezu – moznosti je vicero.
Fyzika je jednoducha – voda se pri styku s rozpalenym olejem prudce odpari a tim zpusobi “vybuch”.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Asi to bude tak, jak píše Schluker. Ale to je nic proti tomu, co se podařilo mně. Chtěl jsem přít oleje při smažení, jenže jsem si spletl flašku a přilil místo toho ocet. Když ty flašky si byly tak podobné… To si nedovedete ani představit, co se událo vzápětí, nepopsatelný binec, ke všemu olej chytl a smradu jako v hradu. Kupodivu jsem přežil bez následků. To jen tak pro zpestření.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Olej jsi nenahřál ale přehřál nad teplotu bodu varu. Vzhledem k čistotě oleje došlo k tzv. utajenému varu. Stejně se chová i čistá voda či jiná čistá kapalina. Voda žádný výbuch nezpůsobuje ale v mžiku se přeměňuje na páru. tento jev je provázen prskáním.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Midoc

Pánev byla před nalitím oleje asi mokrá.
Po zahřátí vyprskla vodní pára z pánve ven.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
GM

Kepler😁😂🤣

před 1142 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Schluker

Mosoj: to by presahl kourovou teplotu a o zakoureni neni zminka.

před 1143 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek