AK

Proč olej plave na vodě? (z hlediska molekulové fyziky)

Zdravím. Čím víc jdu do detailů, tím méně vím. Pomůžete mi? 😉

Dvě kapaliny o různých hustotách se nemísí. Dvě kapaliny o stejných hustotách se mísí. Proč tomu tak je z hlediska molekulové fyziky?

Proč tedy plave olej na vodě? Nechci slyšet – olej má nižší hustotu, proto na ní plave. To vím taky. Chci krásnější vysvětlení z hlediska molekulové fyziky.

Díky

Nejlepší odpověď
Fyzik

Nevím, beer, já zvídavost ocením. To s těmi hustotami jsem taky už někde slyšel, ale není to pravda. Vezmi si slanou vodu a vodu, mají výrazně rozdílné hustoty, a mísí se. Mísitelnost souvisí s polaritou vazby – když je v molekule výrazně polární vazba (nerovnováha v rozložení elektrických nábojů), hovoříme o polárních molekulách. No a z nějakého důvodu, který sám nevím (jakože jsem fyzik), se mezi sebou tyto dva druhy nemísí. Taková voda je polární molekula, řada organických kapalin jako benzín, olej, toluen jsou nepolární a s vodou se tedy nemísí.

Další odpovědi
beer

Pokud chceš „krásnější vysvětlení“, nejlépe bude zeptat hned při výkladu vyučujícího a ne dohánět svoji školní nepozornost opisováním odpovědí na netu ))
Teď můžeš využít k samostatné práci různých zdrojů, např.: https://khano­vaskola.cz/, https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=mo­lekulové+fyzi­ky&sourceid=o­pera&ie=UTF-8&oe=UTF-8, atd.

Lamalam

Všechny látky s nízkou dielektrickou konstantu jsou nemísitelné s vodou.

mosoj

Tak tady pleteš dvě věci a to by jsi neměl při tak kategorické otázce!!

Olej plave na vodě protože je lehčí než voda. To je bez diskuse. Pokud se jedná o dvě nemísitelné kapaliny tak je to o té polaritě. Takové kapaliny vytvářejí emulzi, která se časem, je-li ponechána v klidu zpětně rozděluje na původní složky.

Není problém se o tom leckde přiučit :
Voda je silné polární rozpouštědlo. Olej ne.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­mulze

Emefej

Olej na vodě plave, protože má nižší hustotu. Nemísí se s vodou proto, protože je nepolární.

Kelt

Olej má nižší hustotu než voda – lehčí věci plavou. O plavání rozhoduje mimo jiné i hustota. Olej je nepolární, organická molekula obsahující uhlovodíkový zbytek 16 – 18 atomů uhlíků a jednu skupinu karboxylové kyseliny – voda je polární, proto se olej může na povrchu vody rozlít na celou plochu, kterou mu umožňuje velikost molekul.
Pro olej i vodu existují rozdíly v dielektrické konstatně , dipólovém momentu a jiném.