irij

Proč obyčejná sádra (štukatérská) tvrdne za pár minut a sádra na spárování sádrokartónu mnohem později?

Doplňuji:
Jo ,ale čím to je. Podstata věci!

Nejlepší odpověď
anonym

To je snad jasný ne? Sádrokartonář musí mít dostatek času ke zpracování sádry, k čemu by mu byly žmolky. Elektrikář zas potřebuje aby mu ta krabice držela hned, ne až zítra.

Další odpovědi
Miroslavst

to nevím, ale mě říkají pane sýdra-za pět minut tvrdej :D
Doplňuji:
*sádra

anonym

Nevím,jak dnes,dříve si štukatéři přidávali do sádry klih a fermež.Mělo,má to své fígle.Proč to dělali,je snad jasné.Musel vědět jak a kolik.
I malíři si rozdělávají sádru do barvy.Důvod je ten samý.
Na SK je speciální sádra,bude v ní něco,co proces tvrdnutí zpomaluje.
Když budu chtít zasádrovat třeba! hmoždinku,
rozdělám si sádru do vody.

hanulka11

asi jsou v té sádrokartonářské sádře přidané nějaké pryskyřice, které ji činí vláčnou a dobře roztíratelnou a déle tvrdnoucí

elektrikář

Přísadami které zpomalují tvrdnutí. Dřív se používal roztok klihu.Sádra tvrdne chemickou reakcí z kysličníkem uhličitým ze vdduchu na nerospustný uhličitan vápenatý.