MK44

Proč obvinění z pokusu o vraždu?

Jistý opilý řidič známý ze sdělovacích prostředků, „povoláním“ lobbista, který srazil ženu, byl obviněn z pokusu o vraždu. Proč, myslíte, že byl jeho čin takto kvalifikován? Co se stane, jestliže skutková podstata činu nebude prokázána?

Doplňuji:
(Po týdnu)
Už žádný další názor?

Nejlepší odpověď
anonym

Pokus o vraždu? Asi proto, že úmyslně najel do člověka autem a chtěl se tím zbavit svědka předešlého trestného činu, který spáchal.
Doplňuji:
Když je dost finančních prostředků, zaplatí se dobrý právník a koupit se dá i hematom. Podstatné je, že řídil pod vlivem nejen hematomu, ale i nějakých návykových látek. Boural a potom následně konal to, z čeho je obviněn, tedy pokus o vraždu.

Další odpovědi
ponovotny

pravděpodobně právě proto, aby se to prokázat nedalo. Už teď je známé, že má obžalovaný doklad, že v době nehody měl hematom na mozku a pokud k tomu přidáte, že nikdo nemůže mít sebemenší důkaz o úmyslu usmrtit tak se celá věc jeví až úsměvně.
Doplňuji:
Bohemica – souhlas, jen je na tom smutné, že pokud mu teď neprokážou ten úmysl vraždit, tak s toho vyjde jen s pokutou za chlast (samozřejmě po tom co proběhnou všechny odvolací soudy a veřejnost už si na to nebude pamatovat)

rigormortis

Tak vražda už z definice na wiki je úmyslné zabití jiné osoby…takže pokus o vraždu je (dle mého úsudku) to, že někdo se snažil jinou osobu usmrtit, ale nepovedlo se mu to.
Pokud někoho srazíš v autě omylem a bez tvého zavinění ale s přihlédnutím k tomu že zároveň máš v sobě alkohol…potom by to snad mohlo být zabití (nebo ublížení) z nedbalosti (http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast2h1d1­.aspx)
§ 143 (3)…ale možná advokát najde nějakou šílenou kličku v zákoně a nic z toho nebude, ale tady nějaké sankce spíše budou, toho bych se nebál.

skrz

K čemu ti jsou amatérské názory laiků (nebo snad konzumentů bulváru, dle dikce dotazu a zábavné rubriky místo odborné?), když k překvalifikaci došlo ze strany žalobkyně s příslušným právním doložením už letos v lednu a po rekonstrukci, kdy se prokázalo, že ženu odmrštil do vzdálenosti 13 m. Navíc byl prokázán i úmysl přímý a před smrtí ženu zachránilo jen včasné převezení do nemocnice.
Zároveň posudky znalců vyvrátily jakýkoliv vliv údajného „hematomu“ na agresi pachatele, čili jen splaskla bublina další účelové výmluvy.
Předmět žaloby ještě nemusí kopírovat konečný rozsudek – od toho je právě nezávislý soud.

Téma tu bylo již několikrát – viz odkazy:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-skonci-kauza-s-lobistou-janouskem
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-to-je-roman-janousek
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-mozne-ze-nekdo-naboura-pod-vlivem-alkoholu-a-je-to-mesic-a-stale-jeste-jezdi-byla-u-toho-i-policie

Než začneš znovu rozebírat minulé, aspoň si ověř fakta, abys jen po půl roce zbytečně nečeřil vodu.
„Tehdy jedenapadesátiletá Vietnamka se snažila boucháním do kapoty vozu Janouška přimět, aby vystoupil. Lobbista na to ale reagoval tak, že dvakrát s autem popojel proti ženě. Když ani poté cestu neuvolnila, muž se podle žalobkyně v okamžiku rozsvícení zeleného světla na semaforech rozjel. Žena v tu chvíli byla na úrovni pravého předního světlometu Janouškova SUV značky Porsche.“
„Zaútočil na ni tím způsobem, že se prudce rozjel vpřed, akceleroval, a to přímo ve směru na poškozenou,“ píše státní zástupkyně Jana Kadeřábková v obžalobě.
Janoušek se rozjel za šest sekund na rychlost přibližně 34 kilometrů za hodinu, podle žalobkyně tak musel minimálně vědět, že může cizinku usmrtit. Způsobil jí otok mozku, což ji podle lékařů ohrožovalo na životě. Zachránil ji pouze včasný zásah záchranné služby. Žena strávila přibližně měsíc a půl v nemocnici.
Kromě obvinění z pokusu o vraždu, za který mu hrozí až osmnáctileté vězení, obžaloba Janouška viní také z řízení pod vlivem návykové látky. Státní zastupitelství ho původně stíhalo pro úmyslné těžké ublížení na zdraví, jeho čin ale překvalifikovalo letos v lednu.
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/234813-byl-jsem-nemocen-a-pod-tlakem-medii-rekl-janousek-u-soudu/
Lobbista Roman Janoušek srazil při autonehodě jedenapadesátiletou ženu s vědomím, že jí může ublížit. Cizinka byla po následném nárazu Janouškova porsche odmrštěna do vzdálenosti třinácti až čtrnácti metrů. Uvádí to obžaloba, která se opírá o rekonstrukci nehody a lobbistu viní z pokusu o vraždu.
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/228566-detaily-janouskovy-nehody-odtajneny-zena-letela-13-metru/

  1. v úmyslu získat majetkový prospěch nebo V ÚMYSLU ZAKRÝT NEBO USNADNIT JINÝ TRESTNÝ ČIN, ANEBO Z JINÉ ZVLÁŠŤ ZAVRŽENÍHODNÉ POHNUTKY.

§ 219d Pokus o vraždu II. stupně
Kdo jinému úmyslně způsobí těžkou újmu na zdraví s úmyslem zabít bude potrestán odnětím svobody na deset až dvacet let.
Forma zavinění, úmysl přímý.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Za­vin%C4%9Bn%C3%AD

P.S. link od rigormortis je nefunkční.

Zdroj: http://www.kat­zer.cz/duchov­ni_rada.html