dust8

Proč nyní někteří čínané nosí roušku jen přes pusu a dýchají nosem, či jiní vůbec roušku nenosí? Se nikdo nebojí nákazy?

Odpovědi
Arne1

Proč jen nyní ? Spousta číňanů je tak zblblá ze smogu doma, že nosí roušku i na výletech u nás.

marci1

Pozor: roušky neslouží k ochraně před viry. Slouží k tomu, aby naopak nakažený člověk nenakazil ostatní tím, co vydechuje. To znamená, že lidé nenosí roušky kvůli strachu z nákazy, ale z ohleduplnosti. Aby sami nenakazili ostatní. „Jenže u nás si to lidé pletou a berou roušky jako něco, co jim pomůže před nákazou virem. Jenže platí, že rouška člověka skutečně vůbec neochrání před virem, na to je její tkanina příliš propustná a vir příliš malý, takže snadno projde dovnitř,“ vysvětluje imunolog Jiří Beran.
Účinné jsou jen respirátory
Pokud se sám člověk nechce nakazit, musí použít takzvaný respirátor. To je zjednodušeně řečeno také rouška, ale s filtrem, který filtruje vzduch přicházející do plic. Nebo jde o roušku potaženou účinnou látkou, která viry pomáhá zabíjet.
https://tn.no­va.cz/clanek/zpra­vy/domaci/pod­vodnici-se-zase-znaseji-se-v-centru-prahy-jak-trik-funguje.html
Zkoušky dTestu: https://www.dtes­t.cz/clanek-673/zapomente-na-rousky