Spartaboy

Proč nikdo nepočítá s tím že elektromobily za deset let budou potřebovat méně elektřiny a budou skutečně ekologické?

Napadlo někoho že za deset let už elektromobily možná budou potřebovat tak málo elektřiny že se skutečně stanou velmi ekologickými?

Odpovědi
Hlada

Zákon o zachování energie bude platit i za deset let.

elkon

A na to jsi přišel jak? Čím více baterií, tím více elektřiny pro dobíjení a to bude problém.

Dochy

Kde chceš šetřit? Účinnost spalovacího motoru je kam ještě vylepšovat..... o procenta, desítky procent. Ale elektromotor? Běžně mohu mít účinnost mezi 80–95% včetně veškeré elektroniky okolo. Takže vylepšením můžeš teoreticky zvýšit dojezd o 15%. Co jiného vylepšit?
Valivý odpor – stejný mechanismus jako u klasiky.
Aerodynamický odpor – to samé.
Možná se dá zapracovat na komfortních funkcích jako topení, klimatizace… No ale to také moc nedá.

JežíšKristus

Však počítají. V USA, Německu a Skandinávii se staví elektronabíječky o sto šest. To, že v elektromobilitě nastane ještě obrovský posun, je jasné. Mercedes a Volkswagen nelijou miliony eur do vývoje jen tak. Už dnes je provoz elektromobilu daleko uživatelsky příjemnější než provoz spalovacího + zátěž na přírodu je třetinová (včetně výroby baterie).
U nás jsme prostě zase pozadu, v Norsku jezdí Tesly po horách a u nás se mezitím řeší, k čemu všemu se hodí pazourek.

Drap

Opravdu jen možná. Doposud nikdo takovou cestu ani seriozně nenaznačil. Do deseti let ještě stále nebude většina automobilů elektrických a napájet budou moci snad jen ti, kteří budou vlastnit elektrárnu.

Pepa25

Všichni počítají, že elektromobily budou za 10 let mít menší sprotřebu (stejně jako mají stále měnší spotřebu i spalovací motory). Jestli jsou nebo budou „skutečně ekoelogické“ záleží na úhlu pohledu, resp. způsobu propočtu té ekologičnosti. Samozřejmě, lidové české povědomí je, že jsou „neekologické“, ale bohužel žádnou seriózní studii na toto téma jsem dosud nečetl.