Otazník123

Proč ničí rychleji jedoucí kamion konstrukci mostu nebo cestu více než pomalu jedoucí kamion?

Dnes jsem tuto informaci slyšel ve zprávách a týkala se mostu, avšak už kdysi jsem slyšel něco podobného kde se to týkalo silnice.

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, zajisté by šlo zde rozebírat dynamiku, nicméně znám mnohem praktičtější metodu k pochopení. Sedni na kolo, vyhledej si nějaký obzvláště povedený silniční práh (vysoký se strmým nájezdem). Pak ho POMALIČKUm plouživě přejeď krokem. Následně proveď totéž, ovšem v maximální rychlosti, které na kole dosáhneš. Věř mi, pokud ne přímo tobě, tak přinejmenším tvé prděli to bude IHNED jasné. ;) :D :D

Další odpovědi
Edison

Vibrace. Ty zničej všechno.

Schluker

Jde predevsim o vibrace, zpusob prenosu sil a rezonancni frekvence.

Kepler podle me nema pravdu, valivy odpor se s rychlosti v zasade nemeni.

Dochy

Napadá mně spousta možností jak se ta vyšší rychlost může projevit silovým působením na most, ale všechny tyto možnosti nakonec stejně končí již zmíněnýma vibracema… (rychlá změna síly působící na most – vibrace)

Kepler

Taky jsem tu zprávu sledoval. Vyšší rychlost = vyšší valivý odpor. Tato síla se přenáší i do vozovky, případně i do konstrukce mostu.