dmatejek777

Proč nezabírá spojka u aut hned od podlahy?

Nejlepší odpověď
anonym

Protože by v případě i drobného poškození – povolení, ovládacího mechanismu (např. protažení lanka), nebylo možné spojku vymáčknout.
Seřizuje se ´tak nějak´ na polovinu zdvihu.
Doplňuji:
Mosoj – proto se pedál spojky nenastavuje do ´horní´ polohy – tam by hrozil postupně (opotřebením spojky) nedostatečný přítlak, prokluzování a posléze spálení – dole ne. Spojka, postupným opotřebováním (a bez dalšího seřízení), zabírá stále výše.

Další odpovědi
mosoj

To není možné takto nastavit. Spojkové obložení se během provozu opotřebovává a krok pedálu spojky se zmenšuje. Prostě za nějaký čas by se spojka sešlápnutím pedálu dostatečně nerozpojila a spálila by se !!
Doplňuji:
Aby to bylo přesně, tak jak u kterých aut. Některé mají dokonce automatické vymezování vůle.

cukrar

Mowla to popsal skvěle, já jen dodám, proč by to mělo jen u podlahy..
Pak si dáte kobereček a již se změní krok pedálu?

Hlada

Protože šlapat při každém přeřazení až k podlaze by bylo nepohodlné. Krok se proto nastavuje obráceně, co možná nejkratší. S opotřebebím lamely se zkracuje. Nastavení je proto kompromis mezi délkou kroku a délkou servisního intervalu. U některých aut je automatické vymezování délky lanka na pedálu.

honza19hk

protže by nešla koudně vyšlápnout a spálil bys ji.

mosoj

Správně seřízená spojka nikam s pedálem neujíždí. Od toho se seřizuje ta vůle mezi mechanismem pedálu a spojkou. Nic jiného se totiž na spojce seřizovat nedá.
Někdy nejde ani to. Jak jistě uznáte, vůle + – v krajních polohách seřizovat moc nejde. Takže nejideálnější je to uprostřed.