Aaron

Proč neudržím oční kontakt?

Byl jsem poslední sobotu venku s kamarádkou, která bydlí daleko a asi po třech letech jsem zažil, jaké je to být venku s holkou. Bylo to příjemný den, je super. Ale během rozhovorů nejsem schopný udržet oční kontakt, čim to je? Všimla si toho taky. Může to být pocit strachu, nebo vnitřní nejistoty?

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Může jít o pouhou stydlivost, případně nedostatek sebevědomí. Ale stále a upřeně se dívat někomu do očí a stále vyhledávat oční kontakt, je rovněž „nenormální“ a může být dotyčnému i nepříjemné.
Takže, v případě běžné komunikace, se přímému pohledu nevyhýbat, ale citlivě vážit, podle reakcí partnerky, aby jí to tedy nebylo nepříjemné.
A i z její „odezvy“, jak z očního kontaktu, tak i komunikace, se přizpůsobovat situaci.
A určitý „strach“ a tréma, je v počátcích navazování bližšího vzájemného vztahu, s člověkem, na kterém nám záleží, běžný. A postupně se vše srovná.

Další odpovědi
Kelt

Příčin je mnoho. Záleží nq povaze jedince. Někdo je uzavřený a tak mu trvá déle, než si zvykne na oční kontakt. Obvykle je to strach před druhou osobou atd. Zkus měnit pohled na různé části obličeje druhého člověka, nebo mrkej. Někomu je nepříjemný pohled do očí. My jsme se dívali učitelce při vyučování do očí a trochu jí to znervozňovalo.
Ale k tobě. Nikdo není dokonalý a pokud máš někoho, zkus si s ním promluvit.

Kepler

Možná i ta nejistota, ale taky se říká, že kdo uhýbá pohledem, je neupřímný. Nebo možná něco tajíš a máš výčitky. Při srdečném vztahu bez tajemství je pohled do duševního okna bez problémů.

orwell

Může to taky být tím, že ta holka má příliš „velké přednosti“. Udržet oční kontakt v takovém případě je někdy velký problém :)

ivzez

Protože je „oční kontakt“ nesmysl a protože na to nejspíš moc myslíte.

Ten, kdo se o člověka zajímá, se mu dívá do očí, „neudržuje oční kontakt“.
Budete-li se o tu dívku zajímat, přestanete sledovat „oční kontakt“, pohled
do očí bude samozřejmý (nebudete o něm muset vůbec přemýšlet).

Někomu se to zdá totéž, ale zkuste si to → je v tom velký rozdíl.

Obecně jsou všechny ty „rady“, o tom, jak co „správně udělat“ špatné a chybné.
Kdyby veškeré jednání vycházelo z člověka, z toho, jaký je a ze zájmu o ostatní lidi,
neměli by tito „RádoByPoradci“ z čeho žít.

Karel Brož

Osobně jsem měl problém s udržováním očního kontaktu již v mládí, kdy jsem si však vůbec nevěděl rady, co s tím. Pomohla mi hlavně vysoká škola, jelikož jsem v tomto prostředí nabral přirozené sebevědomí a hlavně si zašel k očnímu, který mi sdělil, že mám 2 dioptrie. Pořídil jsem si tedy dioptrické brýle z obchodu https://www.ho­tovebryle.cz/ a už jsem naprosto v klidu 🙂

Jiří Bohumil

add orwell- jo, to se mi taky občas stávalo. Oči mi padaly na ty „přednosti“ a musel jsem se hlídat, abych jí hleděl spíš do těch očí a aby to nebylo trapný.:-)))

orwell

Trapný to jo, ale ještě trapnější by bylo, kdyby jsi měl k tomu ještě navíc slipy těsnější a těsnější…