Zvědavý

Proč není Jeruzalém oficiálně uznávaným hlavním městem Izraele ?

Opravdu je to kvůli tamní muslimské menšině ? Vzdit je to židovský stát. Kdo konkrétně s tím má problém ? Díky

Nejlepší odpověď
autacek

Problém s tím mají mohamedáni. Celá záležitost s Izraelem je poněkud složitější, nicméně domnívám se, že tyto provokace USA s přemístěním ambasády, jsou zcela zbytečně a zbytečně eskalují v dané oblasti napětí.

Představ si, že bys žil (jako Arab) celý život a tvé generace po staletí na nějakém území, shodou okolností okupovaném/ko­lonizovaném/při­vlastněném si dobyvačnými imperiálními mocnostmi a nejednou by, místo aby ses dočkal, podobně jak jiné země pod takovým útlakem, svobody, tyto mocnosti, z druhé strany planety, by rozhodly, že toto území bude patřit Židům, protože tam kdysi, před dvěma tisíci lety žili a když si za války prošli takovým příkořím, že si vlastní stát zaslouží. Muslimové ale chtěli na tomto území svůj stát, Palestinu, v té době již byl ale oficiálně ustanovený stát Izrael. Nakonec se do sporu vložilo OSN, kdy na tzv. západním břehu Jordánu vzniklo samosprávné území Palestiny, avšak stále jako součást státu Izrael. Palestina pak po svévolném vyhlášení nezávislosti některými státy byla a jinými nebyla uznána za samostatný stát, každopádně díky pochopitelné vzájemné nevraživosti a teroristickým útokům mohamedánů byla postavena na ochranu obyvatel Izraele zeď…

Status Jeruzaléma je pak takový, že si jej chtějí nárokovat jak Židé, tak Mohamedáni, tak že se do toho opět vložilo OSN. A jelikož nejde město tak jednoduše překlenout zdí (podobně jako kdysi Berlín), tak aby se tam nepozabíjeli vzájemně na ulicích, ambasády se musely přesunout do Tel Avivu.

Blíže třeba zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jeruzal%C3%A9m#P­olitický_status

Další odpovědi
aliendrone

Nejen kvůli muslimům. Konkrétně třeba JÁ s tím mám také problém. :)