dust8

Proč nemám při naistalování dalšího systému na jiný disk při spuštění výběr spuštění původního systému z jiného disku?

Prostě se rovnou spustí ten nový systém v tomto případě windows 10, ale k windows 7 se už nějak nemůžu kdykoliv vrátit?

Dřív když jsem měl dva systémy, tak šlo při spuštění PC vybrat, který se spustí. Proč tomu teď tak není a jak to napravit?

Nejlepší odpověď
anonym

Abys měl na výběr měl bys jako poslední systém instalovat ten který výběr konkurenčních systémů vůbec umožňuje, proto windows nikdy neinstalujeme jako poslední ale jako první, windows totiž předstírají že jiné systémy nevidí a zavaděč nastaví tak aby jiné systémy spustit snadno ani neumožnil 🙂

Pokud ale jako poslední systém instaluješ třeba linux mint nebo ubuntu takt ten poctivě prohledá všechny disky, všechny odddíly a nastaví zavaděč tak aby sis při spuštění mohl vybrat který systém nabootovat.

Existuje ale jednoduchý způsob jak to napravit, stačí ubuntu nabootovat jen tak z USB flashky a spustit v něm obnovu zavaděče, tím se nastaví zase zavaděč který ti umožní vybírat operační systémy aniž bys musel kterýkoliv z nich instalovat znovu. Viz tento postup https://www.linux-mint-czech.cz/2015/09/­obnoveni-zavadece-grub-pro-linux-mint-po-instalaciprein­stalaci-windows/

Další odpovědi
Dochy

ge0rge má pravdu jen částečně. Windows se opravdu poměrně dost brání spustit cokoli jiného než sebe sami, ale s trochou přemlouvání se ukecat nechají. Hledej „windows dual boot“

anonym

zkus tady v diskusi rozepsat o kterých OS se to vlastně bavíme. Pro nějakou smysluplnou radu je dobré to do otázky uvádět.

anonym

a už to vidím win 7 a 10 no tak to je jasné, jeden solitér a druhý solitér co si nechtějí na píseček pustit žádný jiný os 🙂 … pokud tam máš jen windows tak ti k volbě systému zřejmě dopomůže už jenom BIOS , zkus při startu mačkat klávesu F12 a pak vyber ze kterého disku chces bootovat.

anonym

od windows ale nikdy nečekej dobrovolnou interoperabilitu s jakýmkoliv jiným OS to prostě microsoft nemá v povaze. Je nutné použít univerzálnější linuxový zavaděč GRUB který ti výběr systémů (jakýhkoliv včetně různých verzí windows pokud je na oddílech a discích najde) samozřejmě umožní.

dust8

no mě jde o to, abych si mohl při startu PC vybrat jestli pustím win7 ci win10. Linux neovládám a třetí systém do toho míchat nebudu. Měl jsem prvně nainstalovan win7 a teď ten win10 ktery jsem nainstalovat nedavno mi proste nepusti vyber spusteni. Mozna kdybych to udelal opacne a k win 10 nainstaloval znova win 7 na druhy disk jako primarni ze by tam ta moznost vyberu uz byla?

Takto mi to driv fungovalo v kdyz jsem mel windows 7 a windows XP myslim.