Dudu855456

Proč nemá sklo určitou dobu tání?

Dobrý den,
mám úkol na fyziku. Otázka zní: Proč nemá sklo určitou teplotu tání?
Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Kelt

Protože sklo není definovaná pevná látka, ale kapalina s vysokou viskozitou, a oblast měknutí je velmi rozsáhlá.

Další odpovědi
Quimby

Sklo se řadí mezi amorfní látky. Což znamená, že je někde na hranici pevných látek a kapalin.
Sklo tedy teče za každé teploty, čím větší teplota, tím rychlejí teče – používá se u odlévání skla nebo foukání skla.
Je to také vidět na oknech kostelů, kdy dole je sklo tlustčí než nahoře. Proto jsou ty tabule většinou mozaikovité, kdyby udělali jednotné sklo, tak jim to steče a praskne.

mosoj

A proč by nemělo ? Bod tání záleží na složení skla.

Sklo obsahuje především oxid křemičitý, který je obsažen v křemeni nebo křemičitém písku (též sklářském písku), ze kterého se vyrábí. Křemen má teplotu tání kolem 2000 °C, proto se při výrobě přidávají alkalické látky, jako je soda a potaš, které snižují teplotu tání na asi 1000 °C. Protože alkálie snižují odolnost skla vůči vodě, což je obvykle nežádoucí, přidává se také oxid vápenatý, který tuto odolnost zlepšuje