jjj123456789

Proč nemá rakouská vesnice Drasenhofen žádný český název?

Vždyť drtivá většina obcí v Dolním Rakousku český název má, a nakonec i pro hlavní město Portugalska máme český výraz, a pro vesnici, co je co by kamenem dohodil od Mikulova, nemáme žádný název?
Doplňuji:
Lamalam: Jo, ale hned u českých hranic, když další vesnice (Poysdorf) už český název má? Nebo to bylo za R-U součást Mikulova?

Nejlepší odpověď
annas

Proč – se přesně nedovíte. Souvisí zřejmě s historickým vývojem.

Po Prusko-rakouské válce v r. 1866 a vznikem Rakousko-Uherska se názvy obcí pojmenovávaly německy. Původní rakouské či německé zůstaly. .Za Rakouska-Uherska existovaly oblasti Předlitavsko, Morava, Slezsko, Horní a Dolní Rakousy a další.
Po vzniku samostatných států po rozpadu R-U se názvy vrátily do původních jazyků. .
Takže Drasenhofen – Rakousy – nebylo třeba měnit, ,Mikulov – Morava – ano. Atd.
http://klaudy­an.psomart.cz/ho­dit/ru.html

Druhá skutečnost. Přes Drasenhofen vedla tzv.. Brněnská cesta, která spojovala – Vídeň – Drasenhofen – Brno. Zřejmě kvůli významu a tradici.

.Stejně tak "brněnský pochod smrti"měl první zastávku v Rakousku v Drasenhofenu.

Stránky na netu o obci Drasenhofenu jsou skoupé.

--
Poznámka. Název obce – vycházím z názvu v jižních Čechách rasen – Drosen se užíval ve významu Velké Strážné (Groß-Drosen). Malé Strážné v listině se uvádí Drasen – autor FRIEDRICH FRANZ..

http://www.ko­houtikriz.org/da­ta/w_franf.

Takže Drasenhofen souvisí zřejmě se stezkou, kde asi existoval nějaký strážný dvůr atd. Nebo podle jména majitele…

Další odpovědi
led

Toto je otázka viac na starostu tejto obce Künzla Reinharda.
Prvá historická zmienka o obci sa datuje do roku 1190. Drasenhofen sa pôvodne volal Taisenhof až do 16. ststoročia. Neskôr vzhľadom na miestny dialekt sa začal používať názov Drahsenhofen, Drasenhofen až dodnes. České pomenovanie obec nikdy nemala.
zdroj Kronika obce Drasenhofen

Lamalam

A co je na tom divného? Vesnic, které nemají český název, je v cizině mnohem víc, než těch, které ho mají.

Pepa25

Není pravda, že drtivá většina obcí v Dolním Rakousku má český název, spíš jen pár měst … Poysdorf je na rozdíl od Drasenhofenu město… Drasenhofen nebyl nikdy součást Mikulova …