dust8

Proč nemá ČR Den díkůvzdání či Halloween?

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Jiný kraj, jiný mrav. Máme jiné zvyky než v USA. Ani tam je všechny státy neslaví,.

1." Název halloween je zkratkou spojení All Hallows’ Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne všech svatých. Lidé si ten den připomínají své zesnulé předky. První zmínky o svátku sahají přibližně do roku 1745, jméno se v průběhu let komolilo, až vznikl Halloween.

Historie Halloweenu sahá k slavnostem Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a příchod zimy, temnější části roku. Od 16. století bylo zvykem chodit v kostýmech stavení od stavení a výměnou za básničku či koledu vybírat potraviny. Strašidelné kostýmy měly představovat duše zemřelých.

Do Ameriky se Halloween rozšířil s masovou imigrací Irů a Skotů v 19. století. Puritáni (angličtí reformovaní protestanti) z Nové Anglie na východě USA byli zpočátku proti oslavám Halloweenu."

https://chcido­ameriky.cz/sva­tek-halloween-symboly-zvyky-a-tradice

2. Díkůvzdání

"Den díkůvzdání v USA připadá vždy na čtvrtý čtvrtek v listopadu, v Kanadě se slaví druhé říjnové pondělí.

Oslavy Dne díkůvzdání mají původ někdy v 16. století, kdy španělští kolonizátoři začali děkovat Bohu za úrodu a sklizeň v končícím roce. Evropští osadníci nebyli zvyklí na odlišné podnebí Severní Ameriky, a tak jejich úroda nebyla vždy bohatá. A jak bylo v té době zvykem, nezdar přičítali Bohu.

První doložené oslavy Dne díkůvzdání uspořádali Pilgrimové ve městě Plymouth v Massachusetts v roce 1621. Hostina trvala tři dny a kromě 54 Pilgrimů se jí zúčastnilo 90 domorodých Indiánů.

Z oslavy se stala tradice a z 28. listopadu se stal nový svátek, velmi brzy známý v celé Severní Americe. Datum svátku se několikrát měnil.

V roce 1863 prohlásil Abraham Lincoln Den díkůvzdání za státní svátek připadající na poslední čtvrtek v listopadu. Poslední úpravu provedl prezident Roosevelt v roce 1941, kdy ho posunul na čtvrtý čtvrtek v listopadu. Změnou chtěl prodloužit nákupní sezónu v letech, kdy má listopad pět týdnů, a pomoct tak americké ekonomice. Zajímavostí je, že první rok změnu nepřijaly všechny americké státy." atd. "

https://chcido­ameriky.cz/den-dikuvzdani-kdy-jak-a-proc-se-slavi-tradice-a-zajimavosti

Něco najdete i v archivu,.

Další odpovědi
elkon

Protože nejsme vypatlanci. Máme své tradice.

Rokio

Místo halloweenu máme dušičky, a to je seriózní svátek.

GM

Máme Dušičky, Barborku, Mikuláše.

Marty Koller

Díkůvzdání nemáme halloween máme když přece vyřezáváme dýně

Čecho_slovák

Nestačil Děda Mráz?

JežíšKristus

Protože nepotřebujeme děkovat indiánům.

da ny

Nic takového nepotřebujeme .)
V ČR máme Dožínky, Posvícení.
Jak zmiňuje GM, také Dušičky, sv. Martina (husa), sv. Kateřinu. (zábavy, veselí), sv. Barboru., Mikuláše, sv. Lucii. A jiné své sváteční a významné dny. :)

led

Pokiaľ ČR nie je súčasť USA, tak nemusí mať americké sviatky.
Pozrela som si súčasný zoznam štátov USA https://www.a­merickecentrum­.cz/o-usa/staty/ a Česká republika tam nie je!