hapiky

Proč někteří vědci pochybují o tom, že čas není tím, za co jej považujeme?

Ani jako čtvrtý rozměr. Měl by být tzv.pozemský čas tak jak se nám jeví a jak ubíhá jiný, než ten ve vesmírném měřítku, nebo čas jako takový vůbec neexistuje?
Může být čas propojen s jinou veličinou, kterou ještě neznáme?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Protože to postuluje např. teorie relativity (relativnost současnosti). Už jsem to tu párkrát vysvětloval, ale asi ne dost dobře, takže mám SUPER odkaz, ze kterého to jistě pochopíš!

https://youtu­.be/wbWPWRXCsa­I?list=RDQMWK0_xq­BTm5g&t=915

K poslední otázce (ta je ZATRACENĚ ZAPEKLITÁ) – mysím, že může, ale nikoliv s veličinou, nýbrž s „úrovní reality“ viz „holografický princip“. To je ovšem na KRUTOU diskuzi, přičemž matematika , které je nutná k jejímu vedení je ZNAČNĚ nad moje síly. Ergo mi nezbývá, než „zkoumat“ to, k čemu se dopracovaly skutečné mozkobedny. Jak frustrující… :( :( :(

Další odpovědi
annas

Sám jste na jednu podobnou otázku odpovídat. Jinak o času je mnoho otázek z různých úhlů pohledu,, jak je možné najít v archivu.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=existuje%20%C4%8Das

Jinak názory se liší. Záleží na tom, zda je někdo jiný bere, považuje za správné, nebo nesprávné, přilpouští jinou možnost.. „Pochybuji, a proto myslím, myslím, tedy jsem.“ Známá slova.

--

Na otázku PROČ mohou správně odpovědět ti, kteří pochybují, z čeho vycházejí.

Jednou někdo hodně zjednodušeně napsal, že čas je posun vícerozměrového prostoru uvnitř sebe sama tak, že posun (pohyb) nezanechává stopy.

Vědci tvrdí, že "Ve vesmíru se ztrácí čas, tvrdí vědci. Možná se zastaví a zmizí úplně

Za miliardu let by se čas mohl zastavit úplně

Podle nové teorie se náš čas mění v novou časovou dimenzi. Teorie vychází z jedné varianty teorie superstrun; podle ní je náš vesmír povrchem membrány plující ve víceúrovňovém prostoru. Španělští fyzikové si troufli předpovědět, že pokud by se čas zpomalovat způsobem v jejich teorii, asi za miliardu let by se čas mohl zastavit úplně. „Všechno by se pak zastavilo; jako fotografie,“ řekl profesor Senovilla magazínu New Scientist. Ač je tato teorie radikálně nová, už teď se najdou fyzici, kteří ji podporují. Například podle Gary Gibbonse z univerzity v Cambridge je teorie logická. „Předpokládámě, že čas vznikl během Velkého třesku – a když vznikl, může samozřejmě i zaniknout…“

atd.

https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/ve-vesmiru-se-ztraci-cas-tvrdi-vedci-mozna-se-zastavi-a-zmizi-uplne-20180728.html

--
https://matone­meth.blog.sme­.sk/c/316332/Co-je-to-cas.html

Špeciálna a obecná teória relativity otriasla univerzalitou a jednotou času. Tieto teórie nás šokujú rovnako ako vesmír, ktorý popisujú, pretože aj keď podľa našich predstáv, čas všetkým ľuďom odbíja rovnako, každému človeku ubieha inak. Môj čas sa nemusí zhodovať s časom, ktorý ste práve namerali na vašich hodinkách vy."L

--

„Čas neexistuje. Všechno probíhá najednou, tvrdí respektovaný fyzik“

https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/cas-neexistuje-vsechno-probiha-najednou-tvrdi-respektovany-fyzik.html

--
Vesmírný a pozemský čas – opět
„Jaké časové pásmo je ve vesmíru, když existuje různorodě na Zemi? Třeba a Marsu mají stejný čas jako u nás v ČR?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-casove-pasmo-je-ve-vesmiru-kdyz-existuje-ruznorode-na-zemi-treba-a-marsu-maji-stejny-cas-jako-u-nas-v-cr

Edison

Tak předně ani v pozemském měřítku čas neběží všude stejně. Problém je v pohybu. Už při cestování letadlem dochází k posunu synchronizovaných césiových čítačů. měřitelný posun se projevuje už na velkých rozdílech výšky (mimo jiné to je důvod, proč je třeba korigovat čas GPS, jinak by vůbec GPS nefungoval). Relativita totiž platí, jak se zdá, nejen ve vesmírném měřítku, ale vždy. A právě to vede vědce k dalším teoriím, od toho, že čas možná vůbec neexistuje, přesněji že existuje jen jediný okamžik, který obsahuje veškerou realitu, minulost i budoucnost a čas je jen „přeskakování“ mezi různými body této „hyperreality“.