Mirdas

Proč někteří Slováci tvrdí, že jsme jim ukradli vlajku?

Nejlepší odpověď
led

Ide o modrú časť vlajky…
Z Wikipédie:
"Od pradávna bola tradičnou českou vlajkou bielo-červená bikolóra. V roku 1918, po vzniku ČSR, sa stala jej vlajkou. Avšak súčasťou ČSR bolo aj Slovensko, ktoré malo svoju vlastnú trikolóru (biela, modrá, červená). Jediný rozdiel v českej a slovenskej tradičnej vlajke bol v existencii modrej farby práve v slovenskej trikolóre. Presadil sa názor spojiť vlajky štiepené v polovici, ako to bolo v prípade Rakúsko-Uhorska. Alternatívny návrh bol vsunúť do bikolóry modrý žrďový klin v jednej tretine dĺžky vlajky. Modifikáciou tohto návrhu vznikla podoba Česko-Slovenskej vlajky s klinom polovičnej dĺžky.

Kontroverznosť používania vlajky ČSFR
Počas delenia Česko-Slovenska bola prijatá pripomienka Národnej rady Slovenskej republiky, že ani jedna z republík nesmie v budúcnosti používať štátne symboly súčasnej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, ani symboly, ktoré by s nimi mohli byť zameniteľné.Táto formulácia sa stala súčasťou znenia Ústavného zákona o zániku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, avšak Česká republika ho jednostranne nevykonala.

Argumenty v prospech používania štátneho symbolu ČSFR:
So zánikom ČSFR zanikli aj jej štátne symboly, čo umožnilo ČR použitie „novej“, totožnej, vlajky.
Okrem Slovenska používala historicky modrú farbu aj Morava, čo legitimizuje ďalšie používanie modrého klinu."

To by sme sa mohli hádať so Slovinskom o pruhy, so Srbskom tiež o pruhy ale v opačnom poradí.
Kto sa chce biť, dôvod si nájde.

Další odpovědi
Lamalam

To slyším poprvé.

fcoop

„Normální“,uva­žující Slovák to ani neříká,ani si to nemyslí.
Ovšem někteří jsou jiní.........­..........viz:
http://echo24­.cz/g/wEm8V/ces­ka-vlajka-jako-rohozka-utrete-si-boty-radi-pruvodci-vystavy

mosoj

Jeden z důvodů proč se stát musel rozdělit.

anonym

Někteří Slováci?
Třeba takoví, co uspořádali tuto taškařici?
:
Ve slovenských Košicích se uskutečnila výstava a hned u jejího vstupu „byla vystavena“ na zemi jako rohožka česká vlajka. Průvodci dokonce návštěvníky nabádali, aby si do české vlajky lidé očistili svou obuv. Výstava proběhla v košické Kunsthalle mezi 27. březnem a 30. dubnem a nesla název „Privátny nacionalizmus“.

Musím říci, že toto je skutečně ponižující sprostota a brutální provokace!
Jedním dechem ale dodávám, že tohle rozhodně není postoj většiny Slováků a nic to o nich nevypovídá.
Nikdo z mých Slovenských přátel, by na mou vlajku určitě nešlápl a naopak by se proti tomu zcela jistě ohradili stejně, jako bych nebyla zticha já, kdyby mne někdo nabádal, abych pošlapala vlajku Slovenskou.
Nicméně by mne zajímal názor názor Slovenských úředníků, policie a politiků.
Tohle mohla vymyslet dementní hrstka nacionalistů, kteří by sice zasloužili dostat přes tlamu, ale jinak není, proč se vzrušovat.
Debilové jsou všude a jsou věční.
Zdravím na Slovensko 🙂

isteron

Aby sa rozlíšili št. vlajly, ktoré používajú tri vodorovné pruhy – biely, modrý, červený, vložili sa do poľa vlajky aj štátne znaky.

Alea

ontola

Možno práve o toto išlo autorovi. Vyvolať zgrcnuté pocity.
Napokon hlavný organizátor bol z Maďarska The Apparoach Art Association Pécs.. Zaujimavosťou je, že jeho meno sa zo zásady nikde neukazalo.

Videl som vela českých redaktorov zúfalo snažiac sa kontaktovať Private Nacionalism. Samozrejme bez reakcie. Zrejme preto, že sa pýtali len ludí , ktorý organizátorovi budovu prenajali. Ach tí amatéri. Treba opomenúť, že medzi partnermi neboli len slováci a maďari ale aj poliaci, turci,nemci a češi. Česká firma sidliaca v prahe. Hlavne, že na google je 10 po sebe nasledujúcich titulkov v takej bubline, že keby praskla, tak ohluchne pol európy.

arygnoc

československá vlajka vznikla až po vzniku československa, teda patrila i slovákom.

počas federácie mali česi vlastnú vlajku *(totožnú s poľskou, čo kedy mali česi vlastného, však?). (kto neverí, nech jukne sem: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=%20%C4%8­Cesk%C3%A1%20re­publika )

po rozpade si česi SPOLOČNÚ vlajku privlastnili, pravdepodobne by nedokázali vymyslieť svoju vlastnú.

je a bolo to nekorektné chovanie zo strany českých politikov, pretože si privlastnili akúsi „ochrannú známku“, ktorá mala vo svete švung (napr. v exporte strojárenských výrobkov včítane zbraní a samozrejme i iného), čr nemusela vo svete „presadzovať“ svoju „novú“ tvár – takže taký malý veľký svetový podvod (akoby sa pepsi vydávala za cocacolu).
takže neukrivdili iba slovákom, ale vlastne podviedli (podvádzajú) celý svet – pretože používajú vlajku, ktorá im de facto nepatrí.

ale čo, česi si toho zo spoločného ukradli viac (je to fakt, ktorý sme tu už rozoberali x-krát. to že píšem slovensky, neznamená, že som proti čr alebo straním sr, proste len popisujem fakty).

ivzez

Poprvé s Vámi nesouhlasím.
(Asi každý čerpáme informace jinde.)