Kepler

Proč někteří ptáci migrují do Evropy?

Třeba čáp. Proč nezůstane v rovníkové Africe, když tam je celoročně příjemných 30 st.?

Nejlepší odpověď
dust8

Asi je svrbí dobré bydlo.

Další odpovědi
marci1

Proč ale ptáci vůbec migrují, a to až na tisícikilometrové vzdálenosti? Nebylo by pro ně jednodušší zůstat stále na jihu? Ano, rozhodují však potrava a spolu s ní i délka dne. Drtivá většina všech dálkových migrantů z jihu jsou hmyzožravci. V subtropech a tropech je hmyzu po celý rok zhruba stejné množství. Přestože na severu zima samozřejmě představuje hladové období, jarní měsíce jsou naopak explozí, která mnohonásobně předčí stabilní biomasu hmyzu kdekoliv v Africe. A zatímco v rovníkové části černého kontinentu trvá den dvanáct hodin, u nás to je v létě šestnáct, což samozřejmě znamená i déle prostřený stůl.
Nesmíme zapomínat ani na návštěvníky z opačného směru, tedy ze severu – když odlétají špačci, přilétají havrani, nejznámější migranti po dané linii. Pro tyto krkavcovité je naše zima přece jen o poznání mírnější než v Rusku. Na rozdíl od hmyzožravých jižanů jde navíc o všežravce, kteří vždy někde něco k snědku splaší.

http://www.uci­telskenoviny.cz/?ar­chiv&clanek=7843

Čím dál častěji však např. čápi zimují v Evropě, např. na skládkách.

https://plus.roz­hlas.cz/evrop­sti-capi-zimuji-na-skladkach-6602381
🙂

Kryšpín

Berou to jako dovolenou

EKSOT123

Možná také kvůli dravcům, lovu, nemocem, ptačím hádkám, zálibě v cestování, instinktu založit rodinu v klidnějších podmínkách,…