ElonMusk

Proč někteří Češi nesouhlasí s odstraněním sochy Koněva?

Dobu socialismu jsem nezažil, proto se ptám. Z mého úhlu pohledu je zvláštní mít sochu někoho, kdo vraždil v Maďarsku. To je jako kdyby si v Norsku postavili sochu Breivika. Argument, že se jedná o osvoboditele Prahy, také neobstojí – nebýt Rudé armády, žádná Druhá světová by se nejspíše nekonala. Podle dostupných údajů si Nacisti troufli na Polsko až poté, co vycvičili své tankisty v SSSR, a zároveň se Sověty uzavřeli smlouvu o rozdělení Polska (německo-sovětskou Smlouvou o hranicích a přátelství z 28. září 1939, kterou uzavřeli v Moskvě a která navazovala na Pakt Ribbentrop-Molotov z 23. srpna 1939). Oslavovat agresora jako osvoboditele nedává smysl. Proto nechápu, proč k odstranění sochy došlo až v roce 2020 (!) a proč s tím někdo nesouhlasí.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Asi ze stejných důvodů, jako jim nevadí vyvěšená vlajka velmoci, která zavírá do vězení s dospělými i desetileté děti, mučí je a protože to nestačí, otevře si koncentrák. A aby si připadala více hezká, tak si LEGALIZUJE mučení a vůbec páchá po světě samé zlo. ;) :)

Jinak – když víš kulový, tak z toho nedělej závěry. Němci NEVYCVIČILI své tankisty v Rusku, nýbrž ve Španělsku. V Rusku měli jen tankový polygon (ke zkouškám prototypů), letiště (k témuž) a v Saratově byla škola (a možná i zkušební provoz) chemického vojska. O tom se ale moc nepíše, navzdory tomu, že zrovna mně ten Saratov přijde nejzajímavější. Moc toho tam nevyzkoušeli, natož vyškolili peronálu, aby to stálo za řeč. Spolupráce skončila DÁVNO před válkou. A jen tak mimochodem – KDO myslíš, že Němce přinutil k něčemu tak zoufalému, jako zřízení těhle institucí v SSSR?

Jinak – ať už považuješ pakt Ribbentrop-Molotov za cokoliv, tak jde ROZHODNĚ o dilomatické vítězství SSSR, v menší míře i Hitlera. Oba zkrátka vyjebali se západem, jehož naprosto jasný cíl byl poštvat Rusko a Německo proti sobě, přičemž až se vzájemně vyčerpají, „přinesou národům vítězně svobodu“ a nastolí mít (podle svého). Jenže ani Stalin a ani Hitler nebyli hlupáci, OBA ten pakt potřebovali. Němci dobře věděli, že nemoho vést válku na 2 frontách, Rusové (s Japonci v zádech) měli vítr v podstatě z téhož. Pakt R-M byl v podstatě VYNUCENÝ západem, přičemž se stal KATASTROFÁLNÍM neúspěchem dementní politiky západu, jinak to nazvat nelze. BTW – ne že by Stalin byl „hodný prostáček“ jak ho prezentují nynější proruské kruhy, také měl „své úmysly“, v podstatě STEJNÉ, jako západ, jen v OPAČNÉM gardu. Až se Němci se západem utahají, tak vítězná Rudá armáda by „osvobozovala“ Evropu. Jenže Mainstein s Guderianem (a díky podpoře Hitlera) provedli „blitzkrieg“ k VELKÉMU překvapení VŠECH, západu, Stalina i samotného OKW. Stalin zničeho nic zjistil, že se mu nedostává času, oproti předpokladům. (čekalo se, že Německo-západní konflikt potrvá minimálně 2 roky a od toho se původně odvíjely ruské válečné přípravy. Jenže ouha, Francie zcela nečekaně padla za pár týdnů a i když se Rusové snažili přípravy maximálně urychlit, stejně to nestihli. Hitler si uvědomil (po ruských akcích, především Besarábie byla SMRTELNÁ hrozba pro Německo) Stalinovu hru a i když VĚDĚL, že Německo nemůže vyhrát válku na 2 frontách (tohle ovšem Němci dobře věděli už od dob Alfréda hraběte von Schlieffen), tak mu NEZBYLO NIC JINÉHO, než zaútočit jako PRVNÍ (a doufat, že blitzkrieg uspěje). Nemohl si dovolit dát Stalinovi čas, aby na něj zaútočil a vedla se válka na 2 frontách nikoliv za německých, ale za rusko-anglických podmínek, to bylo předem jasně prohrané. Tudíž nešlo o žádnou demenci, jak se domnívá Kepler a ani o „zákeřné přepadení“ (jak tvrdí Rusové i dnes), ale o ryze okolnostmi VYNUCENOU preventivní válku.

Dále – co se týká Rudé armády, tak ta se na ČSR v roce 1945 nedopustila ŽÁDNÉHO aktu agrese. Šlo o spojeneckou armádu (se kterou exilová vláda v čele s Benešem měla spojenenckou smlouvu), která OSVOBOZOVALA naše území od Němců. Nebo si myslíš, že Amíci se osvobozením Plzně také dopustili aktu agrese? Prober se! :(

Kepler>>> Na našem území se bojovalo ještě 12. května! Kapitulace je jedna věc, ale borcům, co bojovali v Praze na barikádách byla kapitulace u zádele, když proti nim nastoupily formace Waffen-SS. Ti nebyli žádná ořezávátka, ale ELITNÍ jednotky, které svoji práci (na rozdíl od vlasteneckých nadšenců) UMĚLI. Což dokladuje, že 8.5. byli už na Staromáku! Osobně se domnívám, že chlapům bojujícím na barikádách přišly ruské „agresorské“ tanky VELMI VHOD. A že to nebyl žádný čajíček, jak se domníváš, tak o tom svědčí kupříkladu i osud PRVNÍHO ruského tanku, co do Prahy přijel. Co myslíš, že se s ním stalo?
Vlasovci sice dost pomohli, ale ten jejich krátký jednodenní zásah 6.5. NEMOHL nic změnit. Kdyby Rusmeni nepřitáhli (nebo o pár dní později), tak esesáci utopili Prahu v krvi. A mezi námi, Rusové při Pražské operaci měli cca 50000 ztráty, my jen pár stovek. Takový to byl „čajíček po kapitulaci“.

Hele, Koněv byl velitel osvoboditelů, ale byl to i hnusnej komouš. To je prostě PRAVDA a proto to já moc neřeším. Co mě ale VYTÁČÍ je osud tanku z bývalého Náměstí tankistů. DODNES je růžový a přitom ti tankisté, kteří se sem hnali byli HRDINOVÉ! Papaláši a bolševická prasata si dávali VELKÝ pozor, aby se nedostali někam, kde by mohli přijít k úhoně. Ti určitě nepřijeli jako první a určitě nebyli na čele útočných formací. Tank by se měl vrátit, protože není poctou bolševismu a ani 21.srpnu roku 68 (jak ho dnešní „hrdinové za zády“ prezentují), ale pomníkem OBYČEJNÝCH vojclů, kteří padli, když zachraňovali (nejen) Prahu. A když už ani to, tak alespoň vrátit khaki barvu. Jsem sice z teflonu aliendrone a všechno po mně sklouzne, ale za tu růžovou na tanku se HLUBOCE STYDÍM! Tož asi tak.

Další odpovědi
Edison

A zvláštní nemít sochy těch, kteří se podíleli na osvobozování… v tomto případě od nacistů? Polož si otázku obráceně… O Hitlerovi vlastně vůbec nic nevíš. O příčinách II. sv. války taky ne. Ta totiž nezačala napadením SSSR. Uvědomuješ si to? Koněv nebyl jen agresor. Stejně tak třebaaaaa… Cézar… Celý právní systém máme posavený na agresorovi, diktátorovi, usurpátorovi a vrahovi… a stavíme mu sochy… Takhle zjednodušeně se prostě na historii nahlížet nedá… Nahlížet na historii dnešním pohledem a dnešními měřítky je cesta víš kam…? Do pekel. Vždy je potřeba sledovat kontext TEHDEJŠÍ doby, navíc si uvědomit tedejší společnost. Ber to tak, že třeba Masaryk přispěl rozbití monarchie. Taky destruktor. A takhle bychom mohli nahlížet v zásadě na kteroukoli historickou osobnost. Když dse ti nelíbí socha Koněva, to by se ti taky nesměl líbit památník Vlasovcům. Ti zradili svou vlast a bojovali na straně nacistů. Sice všelijak, ale morálně vzato to tak je. Co na tom, že pak zasáhli při osvobozování Prahy… Tyhle historický zkratky jsou extrémě nebezpečný. Mimochodem ukazují na neschopnost vyrovnání se s vlastní minulostí.

Kepler

Koněv v žádném případě nebyl osvoboditel. Do Prahy dorazil až den poté, co se Němci vzdali. Víc udělalo Pražské povstání a Vlasov. Bolševici se zasloužili o válku stejnou měrou, měli mezi sebou pakt a Polsko si rozdělili. Jenže Hitler s nima vyjebal, ke své smůle a idiocii. No a proč sochu toho hajzla nesundal už někdo dříve? Až teď se našel někdo odvážný se silou NATO za zády. To je celé.

Hufnágl

Překrucování dějin v poslední době je na denním pořádku a oblibou (ne)politiků. Byl bych zvědavý jak by Německo či Rakousko zaslalo nótu, aby byly památníky Jana Žižky odstraněny, hlavně památník na Vítkově, protože bojoval proti nim.

led

Je smutné, keď sa niekto bojí svojej minulosti.
Prečo nezačneme rúcať už od najstarších modiel minulosti, ktoré si aj dnes uctievame snáď všetci bez ohľadu na národnosť a štátnu príslušnosť? Praotec Čech, než ovládol územie okolo Řípu musel veľakrát namočiť svoje zbrane v krvi obyvateľov krajov, cez ktoré prechádzal. Kráľ Václav II. nebol len nezištný obranca vlasti, dobýval aj susedné územia, kde jeho vojská lúpili a vraždili. O Janovi Luxemburskom snáď nemusím veľa spomínať a jeho syn Václav známy pod menom Karol IV prezývaný aj Otec vlasti bol bol aj obrazom svojej doby a kto myslí aj na obete mečov a kuší jeho vojakov? Modla 20.storočia, tu ma budú nenávidieť mnohí. Hovorí niekomu niečo meno Mykola Sjuhaj z Koločavy, vtedajšej súčasti ČSR, zavraždený v roku 1921 četníkmi? Ano, je to známy Nikola Šuhaj lúpežník, ako ho opísal Ivan Olbracht a poznáme z divadelného a filmového spracovania v Balade pro banditu. Tatiček Masaryk, nebol náhodou prezidentom ČSR a vrchným veliteľom brannej moci aj na východe Slovenska, kam patrila aj Koločava? A ukončím to tými, ktorým sa podarilo rozpoliť povedomie nielen českého národa, Bratia Mašínovci – vrahovia, či bojovníci za slobodu?
Berme svoju minulosť ako nezmeniteľnú časť nášho života. Nenechajme sa ovplyvňovať, ľuďmi. pre ktorých sú dôležitejšie ich osobné hodnoty než priznať si pravdu, nebyť minulosti neboli by sme tu, všetko aj dobré aj zlé sa podielalo na vytváraní našeho života, a teraz sa my spolupodielame na vytváraní nášho obrazu a stvorení nového života. Budú aj nás vyzdvihovať na piedestál slávy a následne z neho rúcať?

elkon

Kdybys dával ve škole pozor, tak nebudeš pokládat tak hloupé otázky. Možná by ti poradil i děda, nebo babi.

Drap

Přečti si něco:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ivan_St%C4%9B­panovi%C4%8D_Kon­%C4%9Bv

Kryšpín

Elon zachovejte klídek, možná se dožijeme doby kdy Ada bude obdivován stavět se mu budou pomníky protože chtěl sjednotit Evropu pro blaho všech národů. A to je můj osobní názor přestože moji někteří předkové skončili ve Flossenburgu a Dachau.

Gus_Fring

Ne Ruské armády, ale amerického kapitalismu. Kdyby jim nešlo jen o peníze, tak nebudou půjčovat Německu v krizi.

Kdyby SSSR ovládlo po 2. světové válce celé Německo, tak si myslím, že žádný světový konflikt dlouho nenastane. 2 světové války – 2× Německo.

To, že dnešní média podporují USA na úkor Ruska a bývalého SSSR (neříkám, že byli Stalin či Brežněv nějací svatoušci) je chyba.

Pepa25

Hunfágl: příklad je naprosto mimo.

anonym

se symboly vděku to máte těžké, těžko cítit vděk k rusku které se hned po osvobození ukázalo být tvrdým okupantem a ani dnes na tom není o moc lépe (popravy nepohodlných na územích jiných států, anexe Krymu, KGB špicl ve vedení nejspíš už na doživotí, …) … ten vděk se tam už odstupem času cítí velmi velmi velmi obtížně. Snad to bude tím.

anonym

tím chci říct, že lidé až tolik dnes neřeší Koněva osobně, ale spíš to, zda jeho zásluha snese označení „osvobození“ nebo šlo jako vždy jen o standardní ruskou taktiku hájit proti všem a všemu vždy jen svůj vlastní zájem a naplňovat své vlastní mocenské ambice – což se později prostě jen ukázalo jako mnohem smysluplnější výklad těch událostí, i těch co následovaly.

led

Kepler, Rusi vedeli, že ich Hitler napadne, ale potrebovali čas na dobudovanie obrannej infraštruktúry a dokončiť reorganizáciu armády. Jednoducho v tom čase, nemali dosť síl na obranu. Fínska vojna o obranné územie okolo Leningradu a ostrov Hanko, ktoré nakoniec rusi získali, rovnako aj bitka s Japonskom o Chalkin gol v Mandžusku, kde sa preslávil vo svete neznámy generál Žukov (pod iným menom), splnila svoj účel, aj keď za cenu veľkých strát, aj ako generálka na nastávajúcu vojnu s Nemeckom.