Usoman

Proč některé velké vojenské letouny mají vrtulové motory?

Nejlepší odpověď
dudu

Dovolím si Drapovi oponovat. Konstruktér musí vždy vyhovět požadavkům zákazníka, tudíž ve většině případů armádě. Ta nepotřebuje jen „tryskáče“, ale pro pozemní operace též stroje, které umějí startovat a přistávat na krátkých plochách a umožňují např. za přízemního letu výsadek lidí i techniky.

Další odpovědi
Kepler

Turbovrtulové motory se používají tam, kde není kladen důraz na rychlost, ale na dlouhý dolet. Mají totiž jen zlomek spotřeby dvouproudových motorů. Většinou slouží jako letouny dopravní a výsadkové.

magorvkleci

Ještě je dobré poznamenat, že vrtule jsou poháněny buď pístovými motory nebo turbínami. Oboje to má sice zvenku vrtule, ale pořizovací cena, vlastnosti a provozní náklady za různých podmínek se zásadně liší. Podstatné je, že letadla pro přepravu osob mají malý příčný průřez a lehký náklad, zatímco u nákladních letadel se požaduje veliká nosnost a někdy i objem. U letů na krátké vzdálenosti nestojí za to stoupat do 10 km a zase dolů atd.

Drap

Odpověď je snadná. Konstruktér, který konkrétní letadlo navrhoval použil takové řešení, proto že to považoval za výhodné.