Já...

Proč některé úsporné žárovky (někdy a někde) mírně problikávají v cca 15sec. intervalech, přesto, že vypínač je VYPNUTÝ?

Všiml jsem si toho jen u „úsporek“ s velkým závitem (E 27) a s výkonem 20W a více. To pobliknutí je cca 1/4vteřinové a je vidět dé facto jen při tmě. Za denního světla to vidět téměř není – jen když o tom vím a žárovku sleduji.

NěkdY ta žárovka bliká, jindY zase ne. NěkdE ta žárovka bliká, jindE ale zase ne.

Přitom klidně i rok funhguje v pohodě dál. Už se mi to stalo asi u 5 různých úsporek v různých lustrech či svítidlech…

Odpovědi
Mapel

Úsporka je záživka s elektronickým předřadníkem a tudích pro ní platí fyzikální jevy při vedení proudu v plynech. Jediná možnost kde mohu ušetřit je elektronický předřadník v patici. Proto čím levnější, tím nekvalitnější předřadník a tam je právě ten zádrhel. Pro hrubé hodnocení je potřebné znát:

  • typ úsporky
  • umístění úsporky
  • režim používání
  • kvalita sítě – zejména přepětí
  • umístění rozvodného transformátoru

Potom mohu vyslovit názor, ale přesná příčina se nechá stanovit až v laboratoři.