Morty

Proč některé lasery nejsou ve vzduchu vidět?

Dobrý den,
mám takový ten klasický laser od vietnamců za pár korun a zajímá mě, proč není ve vzduchu vidět. Má malý výkon? Přeci klasické lasery (asi ty silné) jsou ve vzduchu vidět.
Čím to je, že některé jsou vidět a některé ne?
Díky za odpovědi

Nejlepší odpověď
anonym

Žádný paprsek světla není v čistém vzduchu vidět (moc se koukáš na americké filmy) – vidět je pouze tam, kam svítí (v místě dopadu).
Aby vidět byl, musí být ve vzduchu rozptýleno něco, od čeho by se světlo odráželo – kapky vody (mlha), prach…

Další odpovědi
Hornisse

Je to kombinací několika faktorů. Roli hraje výkon laseru, jeho vlnová délka, citlivost lidského oka, množství okolního světla a čistota prostředí.

V tvém případě je nejzásadnější výkon. Ukazovátka mohou mít legálně výkon maximálně 1mW. U čínských výrobků to je někdy i více (častěji méně), ale i tak prakticky nikdy nebude přes 5mW což je stále příliš málo aby paprsek mohl být vidět.

Dále vlnová délka. Logicky mohou být vidět jen lasery vyzařující viditelné světlo (a fluorescencí UV, ale to je jiná kategorie), čili z běžně prodávaných modrý, zelený a červený. Co ale už tak jasné není, že každé prostředí reaguje na určitou vlnovou délku. Laser na správné vlnové délce dokáže doslova rozsvítit vzduch tím, že vyexcituje jeho částice. Ale to jsou opět spíš speciální lasery.
V tvém případě jde nejspíš o červený laser, takže ten být teoreticky viditelný může, ale ne snadno.

Dále citlivost lidského oka. Každou vlnovou délku oko vnímá s jinou intenzitou. Například zelený laser se stejným výkonem oko vidí mnohem jasněji než červený a ten zase jasněji než modrý. Proto jsou tolik populární zelené lasery, protože jsou zdánlivě nejjasnější a oko dokáže snadno rozpoznat i slabý paprsek.

Dále okolní světlo. Během jasného dne neuvidíš ani velice silný paprsek, protože bude přesvícený světlem z okolí. Naopak ve tmě může být vidět i velice slabý laser. Typický příklad jsou opět zelené lasery, s oblibou používané astronomy, které jdou ve tmě krásně vidět už při malém výkonu.

No a nakonec prostředí. jak už mowla psal, v dokonale čistém vzduchu paprsek většiny laserů vidět nebude. Naštěstí vzduch nikdy čistý není, bývá v něm přítomen prach, voda, částečky kouře… V mlze nebo kouři uvidíš velice dobře i svůj laser.

Když mluvíš o viditelných laserech, tak asi narážíš na různé lasershow. Tam je to kombinace mlhového zařízení (téměř vždy), vysokého výkonu laserů a tmy.

Pokud chceš zkusit experimentovat s viditelnými lasery, tak si pořiď místo ukazovátka co máš kvalitní zelený laser s výkonem kolem 20–50mW. Jeho paprsek bude ve tmě jasně viditelný na obrovskou vzdálenost. U silnějších kousků i ve dne, ale velmi, velmi slabě. V noci bývají tyhle lasery populární na ukazování hvězd.
Každopádně ale pamatuj, že lasery s tímhle výkonem už jsou hodně daleko za bezpečným limitem a během zlomku sekundy mohou způsobit (a způsobí) trvalé poškození zraku, pokud s nimi zacházíš nesprávně. Také jeho použití k ukazování na objekty, zejména letadla, může být klasifikováno až jako trestný čin, takže opatrně!

fenomen

Protože se laser potřebuje o něco „opřít“. To o čem mluvíš není tolik laser jako spíš světlo.