Heřman

Proč některá tělesa zčervenají když jde do nich elektřina a z jakého jsou ty to tělesa materiálu.

Nejlepší odpověď
Danča84

Nejsem fyzik, ale není to tím, že kovové těleso s velkým odporem se průchodem elektřiny zahřívá, a jak se rozžhaví, tak zčervená? Pak by měnilo barvu přes oranžovou, žlutou až do bíla. Stejně funguje klasická žárovka…

Další odpovědi
fcoop

Efekt vzniká odporem a tělesa musí být vodivá.

mosoj

http://www.sve­telektrotechni­ky.ic.cz/preme­na%20el.%20ener­gie%20na%20te­plo.html

Odporové materiály zde :

http://web.el­chemco.cz/kan­thal-konstantan-manganin-isotan-chromnikl-nikelin-a-dalsi-odporove-materialy-rezani-polystyrenu-vyrobu-rezistoru-a-termoelektrickych-clanku.php

Mapel

Nechá se říci, že zčervenají všechna tělesa. Je to proto, že dochází k jejich zahřívání. Pro kovové látky s velkým měrným odporem je potřebné malý proud. Proto v běžných podmínkách nevidíme rozžhavenou měď, ale v praxi se i s tímto jevem můžeme setkat při nekvalitní práci zedníků, kteří rozbočovací krabice zaháží maltou, vznikne velký přechodový odpor, měď se rozžhaví a byt začne hořet.

Otázka se však týká hlavně stejnosměrného proudu. Jedná se připojení dvou rozdílných potenciálů, který ve vyrovnáván tokem elektronů, které vytváří proud.

Jiná situace nastane u 3fázového motoru, kde v každé fázi teče 20A vše je odváděno zpět nulovým (pracovním vodičem. Tak by tam mělo téci 60A, ale ve skutečnosti tam neteče žádný proud, protože dochází k jejich vektorovému součtu.

Proto je vždy nutné přesně definovat vstupní podmínky. „Když jde do nich elektřina“ je velice zavádějící popis.