Usoman

Proč některá americká příjmení mají předponu „Mc“?

Co tato předpona znamená? A jaký je rozdíl mezi dvěma stejnými příjmeními kdy jedno Mc má a druhé nikoliv?

Nejlepší odpověď
led

Ide o potomkov írskych a škótskych prisťahovalcov. Toto označenie možno považovať za označenie syna napríklad Mac Donald (nie je vám to povedomé?) znamená syn Donalda
Podľa mýtov
„Mc… " niekedy "M'c …“, alebo „M ' …“ označuje Írov a ide tu o írske skrátenie Mac
„Mac …“ označuje Škótov,
za tým nasleduje rodové, prípadne klanové označenie
V skutočnosti vzhľadom na spoločné dejiny toto rozlíšenie nie je až tak smerodatné. Zásadný rozdiel je, ak rodové/klanové meno začína na „O“, v tom prípade ide o írske meno. Napríklad známy herec Peter O’Toole bol írskeho pôvodu.

bližšie informácie http://www.scot­tishhistory.com/ar­ticles/misc/mac­vsmc.html

Další odpovědi
annas

Zřejmě jste otázku vložil znova., pokud jste tu původní třeba nesmazal.

Totiž odpovídala jsem na ni, že nejen Angličané kolonizovali Ameriku a Irové se do Ameriky stěhovali, takže příjmení se předávála z generace n ageneraci. .

„Mc“ – začínají irská nebo sklotská příjmení, která jsou půovodem keltská. Některá byla poangličtěna. v dob kolonizaced v 16. století.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kolonizace_Se­vern%C3%AD_Ame­riky

Co znamená tato předpona, se dovíte v odkazu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-prefix-mc-na-zacatku-nekterych-anglickych-prijmeni-typu-mccartney-mcgregor-a-pod

Edison

UTFG: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Irov%C3%A9#Vl­astn%C3%AD_jm%­C3%A9na
V Americe jsou to přistěhovalci a potomci přistěhovalců z Irska, někdy ze Skotska, ale i odjinud.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Irov%C3%A9#Vl­astn%C3%AD_jm%­C3%A9na

ivzez

To nejsou „americká“ příjmení, ale příjmení skotská a irská.
___

Americký > přídavné jméno vztahující se k dvěma světadílům,
nikoliv k jednomu státu jednoho světadílu.

led

ivzez,
1 – už sú to aj „„americká“ příjmení“, pretože sú priezviskami mnohých naturalizovaných, ale aj rodených Američanov, občanov USA.
2 – Americký svetadiel je len jeden, ktorý má 2 časti Severnú A. a Južnú A.

vysvetlenie, ako sa to učí na školách:
Svetadiel je tradičné označenie istých častí súše planéty Zem na základe historického, kultúrneho a spoločenského hľadiska.
Svetadielmi sú Európa, Ázia, Amerika, Afrika, Austrália a Antarktída
Preto aj Oly,pijská zástava má len 5 kruhov: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamenaji-barvy-na-olympijskych-kruzich

annas

Stejně je to u nás. Existuje slovník českých příjmení, některá jsou ale cizího původu – německého, francouzského atd. Mnoha se přizpůlsobila českému hláskosloví.

Stejně tak americká, příjmení jsou původu španělského, skotského, irského, českého atd. Jsou zde samí přistěhovalci., příjmení se předává, takže mnohá příjmení zdomácněla, zjednodušila se.

Ameriku beru jako celek. Stejně jako Česká republika zahrnuje Čechy, Moravu a Slezsko. I když to nejsou státy.

Stejně jako u nás je Česko zeměpisný název, ČR je politický.

Amerika – jde o neformální název, i když se často používá běžně pro USA.

Ale Američan je běžné označení jak pro obyvatele kontinentu, tak pro občana Spojených států amerických.

Tazatel se ptal obecně na americká příjmení., která se toereticky mohou vyskytovat po celé zemi.

Z fyzicko-geografického hlediska se rozlišuje Severní, Střední a Jižní Amerika. Pak existují ale oficiálnío názvy států.

ivzez

Led,

čekala jsem, že Vy nebo Annas takto/podobně zareagujete (–:

1.
Američanem je obyvatel kteréhokoliv státu Severní i Jižní Ameriky, nejde jen o občana USA.

Zamyslíte-li se nad přívlastkem „americký“,
a podstatným jménem Američan, dáte mi za pravdu.
__

S dvojkou souhlasím → „zjednodušila“ jsem
pro větší názornost dvě části světadílu na dva světadíly.

led

Zaujímavý postreh…
„čekala jsem, že Vy nebo Annas takto/podobně zareagujete“. páči sa mi vaša ústretová pripravenosť

ak ja zjednoduším podľa všeobecného povedomia a zameriam sa na konkrétnu oblasť „Američanov, občanov USA“ v bode 1 je to skresľovanie hodné kritiky.

hovorí vám niečo pojem: „kultúrne vzťahy migrantov medzi starou a novou domovinou? Zachovávanie jazyka a pôvodných "rodových znakov“ je jedným z nosných prvkov zachovania týchto vzťahov.

ak vy zjednodušíte pre lepšiu názornosť bod 2 je to len zjednodušenie 🙂

… a tak to má byť!